« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gol mü değil mi oynatalım görelim

Gol çizgisinden sonra getirilmesi beklenen yeni teknoloji için FIFA Başkanı “Antrenörler, pozisyonların video ile izlenmesini maç boyunca iki kez talep edebilecek” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

FIFA Başkanı Sepp Blatter, pozisyonları ‘video vasıtasıyla tekrar izleme teknolojisinin’ futbola adapte edilmesi gerektiğini bir kez daha dile getirdi. ‘Gol çizgisi teknolojisi’nden sonra futbolun Dünya’daki 1 numarası, FIFA’nın dergisi ‘The Weekly’deki yazısında “Bir karşılaşmada antrenörler pozisyonların video ile izlenmesini maç boyunca sadece iki kez olmak üzere talep edebilecek” sözleriyle bir yeniliğin daha ışığını yaktı. Blatter, bu fikrini ilk kez Haziran ayında Sao Paulo’daki FIFA’nın yıllık olağan kongresinde dile getirmişti.
FIFA Başkanı Sepp Blatter, futbol dünyasında uzun zamandır tartışılan tekrarları izleyerek karar verme teknolojisinin kısa süre içinde hayata geçirilebileceğini belirtti.
Hatırlanacağı gibi FIFA, daha önce gol teknolojisi ve hakemlerin sprey kullanımı gibi yenilikleri devreye sokmuştu.
Blatter yeni teknolojiler için artık zamanın geldiğini belirtse bile, bazı futbolseverler, videonun kullanımıyla birlikte oyunun yavaşlayacağı konusunda endişelerini dile getiriyorlar. Video teknolojisi sıklıkla buz hokeyi ve beyzbol karşılaşmalarında ve daha az olarak da voleybol ve basketbol maçlarında kullanılabiliyor.

Gol teknolojisi son olarak Brezilya’daki 2014 Dünya Kupası’nda kullanılmış ve geçer not almıştı.

Buz hokeyinde gol anında hücum oyuncusunun gol yarım dairesine müdahale edip etmediğini belirlemek için, beyzbolda tartışmalı pozisyonlar için basketbolda da son saniye basketleri için videodan inceleme yapılıyor.


Bünyamin GEZER

BU BİR CİNAYETTİR

FUTBOLU kamera görüntüsüne sokmak cinayettir. Biz bile zaman zaman programlarda, hakem seminerlerinde bir pozisyon için farklı farklı fikirler ortaya koyuyoruz. Bu maç esnasında yaşanırsa kaos olur. Ayrıca futbol hatalar oyunudur. Ne kadar hata olursa o kadar konuşulur. Yani futbol konuşulur.

Lale ORTA

DENENMESİ GEREKİR

FUTBOLDA, görüntülü teknolojiden yararlanılmadığı sürece, hatalar hep olacaktır. Teknolojik yardım hem hakemlere hem de takımlara katkı sağlayacaktır. Belki denendikten sonra, futbolun hatalarıyla daha güzel olduğu kanısına varılacaktır ve teknolojinin futbolun içine girmesi sınırlandırılacaktır.

Yılmaz VURAL

BU HAMLE OYUNU BOZAR

ARTIK futbol teknolojinin bu kadar çok girebileceği bir şey değil. Gol çizgisi teknolojisi doğru adımdı. Hakemlere oyun hızına ayak uyduracak şekilde yardım ediyordu. Ancak bundan fazlası oyun akışkanlığını bozar. Hata olacak ki futbol olsun. Muhabbeti olsun. Teknoloji bu oyunu bozar.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler