Dünya Haberleri

  Gökyüzünü boydan boya yardı

  hürriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  16.01.2011 - 16:13 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Oklahoma eyaletinde gökyüzünde beliren ateş topu, yerel halkta panik yarattı. Gökyüzünü bir çizgi gibi boydan boya yaran ateş topunun sebebi sonradan anlaşıldı.

  GÖKYÜZÜNÜ BOYDAN BOYA YARDI/Foto Galeri

   

  Gökyüzünde yeşil-mavi renkli bir yıldırım gibi beliren ateş topunun, Oklahoma’daki Poteau Dağı yakınlarına düşen bir meteor olduğu belirtildi.

   

  Amatör gökbilimci Steven Meeks, meteorun atmosfere girdikten sonra yeşil renge büründüğünü, bu durumun meteorun bakır içermesinden kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Meeks, meteorun büyüklüğünün bir çakıl taşı kadar olduğunu tahmin ettiğini de belirtti.

   

  ABD’NİN YARISINI DOLAŞTI

  Yetkililer, gökyüzünü bir çizgi gibi yaran meteorun, güneybatıdan kuzeybatı istikametine ilerlediği ve Florida’dan Oklahoma’ya uzanan çok geniş bir alanda gözlemlendiğini açıkladı.

   

  Atmosfere girdiğinde ateş topuna dönüşen meteorun fotoğrafını çeken Oklahomalı Bryan Bergon, yaşadığı tecrübeyi “ömürde bir kez elde edilecek bir fırsat” olarak nitelendirdi.

   

  Bergon, “Gece vakti Orion takım yıldızına bakıyordum. Bir anda güneydoğundan kuzeybatı tarafına doğru ilerleyen bir meteor gördüm. Tıpkı ‘Meteor Man’ filmindeki gibiydi” dedi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı