Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gökyüzünden süzülen Birkaç damla yağmurda Küresel sıcaklık var Anlıyorsun değil mi?

18-22 Ocak 2005 tarihlerinde Japonya’nın Kobe kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Dünya Afetleri Azaltma Konferansı’ndan döner dönmez yeni yayımlanan bir başka Küresel İklim Değişimi raporuyla karşılaştım.

Ne kadar yorgunum dediysem de dinletemedim. Sayısını unuttuğum TV ve radyoları dolaşıp bu raporun ne anlama geldiğini de tekrar tekrar anlatıp durdum.

Küresel iklim değişimini, kıyamet gibi mistik şeylerle ilişkilendirip sulandıran sorulara yanıt vermekten hoşlanmıyorum. Bu konuyu sebep sonuç ilişkileriyle anlamaya çalışan ve ‘çözümüne katkıda bulunmak için ne yapabilirim’ diye araştıran her yaştaki gençlerle konuşmak ise bana mutluluk veriyor. Böyle bir fırsatı bana 23 Aralık 2004 tarihinde Antalya’da Adem Tolunay Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri verdi. Antalya’da coğrafya öğretmeni Nesrin Tügen gibi öğretmenleri ve okul müdürü Mustafa Özden gibi idarecileri görmek benim için ‘Türkiye’de güzel şeyler de oluyor’ dedirten bir olay oldu.

HAVA SICAK MI SICAK GÖZLERİM GÖKYÜZÜNDE

Bu örnek devlet lisesinde, söyleme-anlatma gibi ezbere dayalı öğretim tekniği terk edilip yeni öğretim anlayışıyla proje tabanlı ve öğrenci merkezli ders işleme gibi aktif yöntemler uygulanmakta. Böylece 1998 yılında kurulan bu lisemiz, 2001 yılı itibarıyla ÖSS’de ülke sırlamasında ilk 19’a girmek ve Türkiye birincisi çıkarmak gibi inanılmaz başarılara imza atmış (http://tolunay.lisesi.com). Daha da başarılı olacaklarından eminim...

Geçen öğretim yılında ‘Elektromanyetik Kirlilik’ konulu bir proje yapan Adem Tolunay Anadolu Lisesi 1. sınıf öğrencileri bu yıl ‘Küresel İklim Değişimi’ni ele almış. 176 kişilik bir öğrenci grubu ilgi ve yeteneklerine göre birçok çalışma grubu oluşturmuş: Araştırma, veri toplama, proje filmi, dramlar, müzik dinletileri, web sitesi (www.kureselisinma.com), broşürler, baskılı tişörtler, anketler, sergi, pano, konferans düzenleme, basın ve tanıtım... Bütün bunlar, öğrencilerin inanılmaz güzel bir ekip çalışması yapmış oldukları çok başarılı aktivitelerdi. Bunlar arasından, sizlerle burada ancak birkaç hoş şarkı sözü uyarlamasını paylaşabilirim. En iyisi siz web sitelerini ziyaret edin.

Öğrenciler, rahmetli Barış Manço’nun şarkısından yaptıkları bir uyarlamada ‘küresel iklim değişimini anlama’yı şöyle işlemişler: ‘Hava sıcak mı sıcak-Gözlerim gökyüzünde-Korkuya kapılmışım-Anlıyorsun değil mi? Gökyüzünden süzülen-Birkaç damla yağmurda-Küresel sıcaklık var-Anlıyorsun değil mi? Mevsim geçmiyor sanki-Sıcaklar artmış bugün-Bir korku var içimde-Yanıyoruz değil mi? Gökyüzünde hiç nem yok-Mevsimlere hasretim-Nerde hani baharlar-Nerde hani dört mevsim? Küresel ısınma-Biliyor musun bunu-Ah Dünyamızın sonu-Kıyametin koptuğu!’

ABD KEYFİN YERİNDE YİNE MAŞALLAH

Fesuphanallah şarkısından yaptıkları uyarlamada ise sıcaklardan dert yanıp Kyoto Protokolü’nü imzalamayan ülkelere de haklı olarak sitem ediyorlar: ‘Arkası gelmez sıcakların bıktım illallah / Kriz biterken ısınma da başlar vermesin Allah / Böyle yandık böyle yanacağız korkarım vallah / Yok mu çaresi dostlar fesuphanallah / ABD keyfin yerinde yine maşallah / Bize de bir gün doğa güler güler inşallah.’

Adem Tolunay Anadolu Lisesi 9-B öğrencisi (davulcu!) Tutku Kaşlıoğlu’nun sözlerini bana gönderdiği, Moğolların ‘Bişey Yapmalı’ adlı şarkısının küresel iklim değişimine uyarlaması ise kısaca şöyle:

‘Derin uykudaydım sesine / Uyandım ter içinde kaldım / Uyku tutmadı

Yolun ortasında henüz / Onaltısında insanım insanım / Diyorsa bişey yapmalı / Bişey yapmalı / Hey bişey yapmalı / Hey bişey yapmalı /Hey.

Küresel ısınma / Oldu başa bela / Bu konu hakkında / Bişey yapmalı...’

Bu duyarlıkları için Berkay Kurtuluş ve Nesrin Tügen başta olmak üzere Adem Tolunay Anadolu Lisesi’nin tüm öğrenci ve öğretmenlerine tekrar teşekkür ederim.

Evet bu konuyu artık konuşup durmaktan vazgeçip eyleme geçerek bir şeyler yapmalıyız. Peki neler yapabiliriz ya da yapıyoruz? Bir düşünün ve yaptıklarınızı bildirin lütfen...
X