Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gökyüzünde "Ejderha göktaşı yağmuru"

  Cem ULUCAN/AYDIN, (DHA)
  08 Ekim 2011 - 16:56Son Güncelleme : 08 Ekim 2011 - 16:57

  ADNAN Menderes Üniversitesi (ADÜ), dünyada en iyi Türkiye ve Mısır’dan gözlenebilen 6.6 yıllık periyoda sahip ’Ejderha Göktaşı Yağmurunu’ izlemek isteyenler için ’Gözlem şenliği’ düzenledi. Saatte yaklaşık 1000 göktaşının gözlendiği gökyüzü şöleni için Aydın Meslek Yüksek Okulu bahçesindeki karanlık bir bölgeye 25 milimetre çapında teleskop yerleştirildi.

  ADÜ, NASA’nın ’Ejderha Göktaşı Yağmurunun’ en iyi gözleneceği yerler olarak Türkiye ve Mısır’ı göstermesi ardından gökyüzü tutkunlarının bu imkanı kaçırmaması için gözlem şenliği düzenledi. ADÜ Aydın Meslek Yüksek Okulu bahçesindeki karanlık bir bölgeye yerleştirilen 25 milimetre çapındaki teleskopla Aydınlılar, göktaşı yağmurunun yanı sıra Ay ve Jüpiter’i de izledi. Özellikle aydınlatmadan uzak bir bölgede kurulan teleskopla seyir zevki yaşayan katılımcılar, havanın bulutlu olması nedeniyle zaman zaman göktaşı yağmurunu izleyemedi. Göktaşı yağmurunun bu gece en yüksek seviyede olacağı belirtildi. Etkinliğe katılan Yrd.Doç.Dr. Hilal Aktamış, şöyle dedi:

  "Bu teleskopla üniversitemizde değişik ve önemli gözlemler yapmak istiyoruz. 7-8 Ekim’de en iyi Türkiye’den gözlenebilecek olan Ejderha Göktaşı Yağmuru’nu gözlemek için Amatör Astronomi Topluluğu ile beraber burada toplandık. Havanın biraz bulutlu olması bizim için dezavantaj oldu. Halk arasında yıldız yağmuru denen göktaşı yağmurunu bazen gözükmüyor ama Jüpiter ve ayı ADÜ ve ilköğretim okulu öğrencileriyle halkımızla beraber izledik."

  Göktaşı yağmurlarının meteorların dünyanın yörüngesine girdiği anda yanmasıyla oluştuğuna işaret eden Yrd.Doç.Dr. Esin Acar da, "Bilim adamları tarafından 7-10 Ekim 2011 tarihleri arasında meteorların dünyanın yörüngesine gireceği yönünde bir tahmin var. Ejderha Göktaşı Yağmuru gözlem etkinlikleri yurdun birçok yerinde başladı. Kapadokya’daki kampla birlikte bizde burada küçük çaplı bir gözlem yapmak istedik. Küçük çocuklara ve ilköğretim öğrencilerine uzayı ve astronomiyi sevdirmek ve gökyüzüne ilgi duymalarını sağlamayı amaçlıyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı