Dünya Haberleri

  Gökyüzünde aşk

  A.A.
  26.10.2007 - 00:48 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük yolcu uçağı unvanını Boeing jumbojet 747'den devralan süper jumbo "Airbus A 380" dün ilk ticari seferini yaptı. Singapur'un Changi Havalimanı'ndan 455 yolcusuyla havalanan Singapur Havayolları'na ait uçağın Sidney'e tarihi yolculuğu yaklaşık 7 saat sürdü.

  İşte gökyüzünün en büyük uçağı/Foto-galeri


  Uçak 4 pilotuyla, dev kanatları nedeniyle genişletilen ve uzatılan Singapur Havalimanı''ndaki pistte yolcuların alkışları arasında havalandı. Uçağın ilk seferina katılan yolculara şampanya ikram edildi ve sertifika verildi. Avustralya Başbakan Yardımcısı  Mark Vaile'nin de bulunduğu uçağın en şanslı yolcusu ABD'li Thomas Lee'ydi. Lee daha 17 yaşındayken de Boeing 747'nin ilk seferine katilanlardan biriydi ve dün her iki seferden aldığı sertifikaları gurular gösterdi. Lüks süitlerden birinde eşiyle Julie ile birlikte seyahat eden Avusttralyalı Tony Elwood," Bundan sonra herşey gözüme berbat görünecek" diye konuştu.

  BİR BİLETE 100 BİN DOLAR

  Uçağa önce, ilk bileti açık arttırmayla 100.380 dolar ödeyerek satın alan Julian Hayward bindi. Hayward, 7,5 saatlik uçuş için 1A suitini satın aldı. İlk seferin biletleri eBay üzerinden açık arttırmayla satıldı. Toplanan 1,26 milyon dolar, yardım amaçlı kullanılacak.

  HAVACILIKTA ÖNEMLİ BİR KÖŞE TAŞI

  Singapur Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Chew Choon Seng, sefer dolayısıyla biniş kapısı önünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, geçmişteki en büyük uçak olan Boeing 747'nin üretilmesinden yaklaşık 40 yıl geçtiğini belirterek "tarihi bir andayız ve bu an, havacılıkta önemli bir köşe taşıdır" dedi.

  853 YOLCU TAŞIYABİLİYOR

  Boeing 747 yolcu uçağı 500 kişi taşırken, A380, 853 yolcu taşıyabiliyor. Ancak Singapur Havayolları, uçağın içini, 471 yolcu taşıyacak şekilde düzenledi. Bunlardan 12'si yataklı, masalı süit olarak düzenlenirken, 60 yer business class, 399 yer de economy class olarak düzenlendi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı