Gündem Haberleri

  Göktürk'ün davasına da nakil

  Hürriyet Haber
  04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yeni dava açılan İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Mete Göktürk'ün dosyası, mahkemelerin görev ayrımı nedeniyle başka bir ağır ceza mahkemesine gönderildi.

  Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Bağcılar Cumhuriyet Savcılığı'na atanan, ancak henüz bu görevine başlamayan İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı sanık Mete Göktürk katıldı. Duruşmada, Göktürk'ün eşi ve 2 kızı da hazır bulundu.

  Mahkeme heyeti, mahkemeler arası görev ayrımına ilişkin genelge uyarınca, suçun basın yoluyla işlenmiş olduğunu göz önüne alarak, dosyanın Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verdi.

  Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanık Mete Göktürk'ün, 14 Temmuz 1999 tarihinde ''Yargıda Düzey Sorunu'' başlıklı açıklama yaptığı ve bu açıklamanın Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yer aldığı belirtiliyor.

  Bu açıklamada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na hakaret edildiği öne sürülen iddianamede, Mete Göktürk'ün, TCK'nın 268. maddesinin 1, 2 ve 4. fıkraları uyarınca 3 ay ile 1.5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

  Karınca gibiyim

  Duruşmanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mete Göktürk, söz konusu açıklaması nedeniyle toplumun birçok kesiminden övgü aldığını kaydederek, ''Davayı açanlar da suç unsurlarının oluşmadığını, davanın zaman aşımına uğradığını biliyor. Düşünen, araştıran yargı değil, korkak yargı olsun isteniyor'' dedi.

  Türkiye'de birçok şeyin değiştiğini, ancak bu anlayışın değişmediğini savunan Göktürk, ''Tavrımı, büyük bir yangını söndürmeye çalışan bir karınca gibi değerlendiriyorum. Ancak karıncalar milyonlarca olduğu zaman, söndürülmeyecek yangın yoktur'' diye konuştu.

  Mete Göktürk, 30 yıllık bir savcının 3 kez yargı önüne çıkarıldığını belirterek, Bağcılar Adliyesi'ne atanmasına ilişkin soruyu da ''Nerede olsa görev yaparım. Yeter ki kötü niyet olmasın'' diye yanıtladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı