Gündem Haberleri

  Gökte yarış hızlandı

  Hürriyet Haber
  02.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Havacılıkta en büyük düşlerden biri olan ‘‘yere hiç inmeden dünya turunu’’ gerçekleştirmek için girişilen deneyler giderek çoğalıyor. Balonla hiç durmadan devrialem için 17 Şubatta havalanan ve halen Pasifik semalarına doğru süzülen iki İngiliz Colin Prescot ile Andy Elson'dan sonra, dün de İsviçreli psikiyatrist Bertrand Piccard ile İngiliz uçak mühendisi Brian Jones, 9 ton ağırlığındaki balonla havalandılar.

  Alpler'deki kış turizmi merkezi Chateau d'Oex'den havalanan ‘‘Breitling Orbiter-3’’ adındaki sıcak hava balonunu kullanan Piccard, maceraperestliği ile ünlü bir İsviçreli aileden geliyor. Piccard, ‘‘dünyayı yere inmeden balonla dolaşan ilk insan’’ olma hayalini gerçekleştirmek için 3'üncü kez yola koyuldu. 41'inci doğum gününde havalanan Piccard'ın yol arkadaşı 51 yaşındaki Jones ise İngiliz Kraliyet Havayolları'nda çalışmış bir mühendis... Piccard, iki yıl önceki ilk denemesinde havalandıktan birkaç saat sonra Fas'a inmek zorunda kalmış, ikinci denemesinde ise Çin'in her zaman yaptığı gibi, hava sahasını kullandırmaması üzerine Myanmar'a (Eski Birmanya) inmek zorunda kalmıştı.

  11 GÜNDÜR HAVADALAR

  Piccard-Jones çiftinden 11 gün önde bulunan Prescot-Elson çifti, Çin hava sahasından sıyrılmayı başarıp 4 bin küsur metrelik alçak yükselti rotasıyla büyük bir süratle Güneydoğu Asya'dan Pasifik'e sürükleniyorlar. Prescot ile Elson, ‘‘hiç duraksız devrialem’’ hayalini gerçekleştirmek için İspanya'dan yola çıktıklarından beri 233 saat 55 dakika havada yol alarak kendilerine ait ‘‘en uzun süre balonla uçma’’ rekorunu Hindistan semalarında Bombay kenti üzerinde 5150 metre irtifadayken kırdılar. Prescot ile Elson'un daha önce yine kendilerine ait olan rekorları 9 gün 17 saat 55 dakikaydı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı