Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Göktaş’tan uygulamalı kontrgerilla dersi

  Toygun ATİLLA / İSTANBUL
  26 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2009 - 01:38

  Üçüncü iddianame eklerine göre, Ergenekon davası tutuklusu emekli Albay Levent Göktaş, ifadelerinde ’Gayri Nizami Harp’ tekniklerini detaylarıyla şöyle anlattı:

  "Eğitimde öncelikle yeraltı teşkilatı kurulması çalışması ve teori eğitimi yapılır. Sahte doküman hazırlama, gizli haberleşme ve tahrip teknikleri gibi eğitimler verilir. Teori bölümü bittikten sonra bir yeraltı tatbikatı yapılır. Tatbikattan sonra, yeraltı teşkilatına ’Açığa çıkın’ denir. Silahlı gerilla safhasına geçilir."

  ERGENEKON’un 3’üncü iddianamesinin açıklanan eklerine göre, davanın tutuklu sanıklarından emekli Albay Mustafa Levent Göktaş, Ergenekon örgütünün varlığına inandığını söyledi. Savcılıkta ek ifade Göktaş, iddianame eklerine göre şunları söyledi: "3 aydır tutukluyum. Gerek bana sorulan hususları, gerekse 1’inci ve 2’nci Ergenekon iddianamelerinin tamamını cezaevinde okuma ve değerlendirme fırsatı buldum. Ergenekon’un korkunç bir örgüt olduğunu farkettim. Farkında olmadan işin içinde olup olmadığımızı bilmiyorum. Ancak bana sorulacak her konuda yardımcı olmak için kendi rızamla geldim."

  Ergenekon davasının 3’üncü iddianamesinin ek delil klasörlerinde, emekli Albay Göktaş’ın, 6 Nisan 2009’da soruşturma savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Mehmet Murat Yönder, Ercan Şafak’a ifade verdiği görülüyor. Avukatlık bürosunda bulunan ünlü ’51 numaralı DVD’nin kendisinin olmadığını yineleyen Göktaş’ın çarpıcı ifdalerinden önemli kısımlar şöyle:

  BİR TİMİMİZ İLE PSİKOLOJİK HARP BİRLİKTE ÇALIŞTI

  "BAZI belgelerin Özel Kuvvetler’de yapılmış çalışmalar olduğunu biliyorum. İrticai faaliyette bulunduğu belirtilen kamu görevlileri dokümanı. Bu döküman dışında, PKK’lılar da vardır. Bu doküman için 2001’de Özel Kuvvetler Komutanı Nevzat Bekaroğlu’nun talimatı ile, ’MGK için sunum yapılacak, Genelkurmay’ın da bilgisi dahilinde bir çalışma yapılacak’ dendi.

  Biz de resmi görev olduğu için bölgeye TİM gönderdik. TİM, Mersin, Adana ve İstanbul bölgesinde Genelkurmay psikolojik harekát timleri ile buluştu ve bu çalışmayı yaptılar. Gelen sonuçları ben tek başıma topladım. O tarihte 2-3 aylık çalışma sonucu oluşturulan bilgiler, tek bir liste halinde tarafımdan diskete aktarıldı. Disketi de komutanım Nevzat Bekaroğlu’na verdim. Kendisinin de bunu Genelkurmay’a ileteceğini biliyordum. Bende dahi sureti yoktu."

  KONTRGERİLLA 2003 YILINDA DEŞİFRE OLDU

  "GAYRİ Nizami Harp, ülkenin işgal edilmesi anında, geride kalarak yapılan ülkeyi kurtarma faaliyetleri ile ilgili bir kurstu. Bu eğitimde öncelikle yeraltı teşkilatı kurulması çalışması ve teori eğitimi yapılır. Kursiyerlere, sahte doküman hazırlamak, parmak izi alma ve okuma eğitimi, gizli haberleşme eğitimi, tahrip eğitimi, hedef kartı hazırlama eğitimi, ilkyardım, gizli depo kurma eğitimi, komşu ülkeler hakkında seminer çalışması yapılır.

  Yeraltı tatbikatı

  Bu çalışmaların teori bölümü bittikten sonra bir yeraltı tatbikatı yapılır.

  Tatbikattan sonra, yeraltı teşkilatına ’Açığa çıkın’ denir. Gerilla safhasına geçilir. Gerilla safhasında kurs gören öğrenciler, arazide silahlanmak suretiyle, temsili düşman askerine, düşman konvoylarına, düşman üstlerine, pusu, baskın gibi faaliyetleri icra etmek suretiyle yabancı ülke silahlı kuvvetlerini ülkemizden kovar. Gerilla düzeninden normal birlik düzenine geçilir. Ancak 2003’te bu tür çalışmaları yaparken bazı kursiyerler deşifre olduğu için, şehir merkezlerinde kursiyerlerin şehir merkezlerinde eğitim çalışması yapamaları yasaklandı."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı