Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Göksü imkansız olmadığını gösterdi"

Cumhuriyet tarihinde olimpiyatlara katılan ilk Türk cimnastikçi olan Göksu Üçtaş'ın antrenörü Mergül Güler, “Göksu olimpiyatlara giderek bunun imkansız olmadığını gösterdi” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Üçtaş'ın olimpiyatlardaki performansını değerlendiren Güler, sporcusunun sakatlığı nedeniyle sadece denge aletinde yarıştığını anımsatarak, “Göksu'nun sakatlığı orada nüksetti ve yapmamız gerekenleri yapamadık, ama orada bulunmak çok güzeldi. Olimpiyat havasını koklamak, dünyanın en iyi sporcu ve antrenörleriyle bir arada olmak güzel bir deneyimdi” diye konuştu.

Göksu'nun olimpiyatlara katılmasının, diğer Türk cimnastikçilere örnek olacağına işaret eden Güler, sözlerine şöyle devam etti:
“Antrenörler bile buna inanmıyordu belki, şimdi onlar da bunu görmüş oldu. Aslında takım olarak katılmak büyük avantaj sağlıyor. Biz bireysel olarak katıldık. 2016'da bireysel olarak yine olimpiyatlara katılacağımıza eminim, ama takım halinde bu mümkün değil. Gideceğine inanıyorum ama takım olarak katılmamız mümkün değil çünkü bunun için Dünya Şampiyonası'nda takım halinde ilk 16'ya girmemiz lazım. Biz bu şansı kaçırdık. Gerekli çalışmaları yapamadık.”

“Günde 3 saat çalışabiliyoruz”

Türkiye'deki eğitim sisteminin sporda başarıya uygun olmadığını ileri süren Mergül Güler, “Yurt dışında çocuklar 7 saat çalışıyor. Biz ise günde 3 saat çalışabiliyoruz. Çocuklar okuldan yorgun geliyorlar ve antrenmanda randıman almak zorlaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ortaklaşa bir sistem oturtması gerekiyor” dedi.

Güler, 10-12 yaş grubuna gerekli yatırımlar yapılırsa Türkiye'nin 2020 olimpiyatlarına takım halinde katılabileceğini söyledi.

“Göksu, Londra'ya sakat halde götürülerek sağlığı riske edilmiş olmadı mı?” sorusuna karışlık Güler, şöyle konuştu:
“Sakatlığı nedeniyle Göksu'yu olimpiyatlarda riske ettiğimizi düşünmüyorum. Yazıldığı gibi bileği kırık değildi, sadece dirseğinde bir sorun vardı. Eğer Göksu gitmeseydi, kontenjan başka bir ülkeye verilecekti. Tarihimizde ilk kez gittiğimiz, Türk sporu açısından çok önemli olan bir organizasyonu neden kaçıralım? Kolunu çok fazla kullanması gerekmedi. Diğer kategorilerde yarışmak istedi, ama izin vermedik. Sporcunun sağlığı elbette önemli. Ülkemiz adına orada bulunduğumuz için çok mutluyuz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz