Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Göksu Deltası'nda yangın

  Mehmet OKUR/SİLİFKE (Mersin), (DHA)
  12.07.2012 - 20:05 | Son Güncelleme:

  MERSİN’in Silifke İlçesi’nde koruma altındaki Göksu Deltası’ndaki Akgöl içerisinde bulunan sazlık alanda yangın çıktı. Havadan müdahale ile söndürülen yangında 3 dönüm alan zarar gördü. Yangın, buradaki kuş ve bitki türlerine de zarar verdi.

  Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan ve 334 kuş türü ile 441 bitki türünü barındıran Göksu Deltası Akgöl sazlık alanı içerisinde öğle saatlerinde çıkan yangına bataklık olması nedeniyle itfaiye ekipleri müdahale edemedi. Silifke Orman İşletme Müdürlüğü’ne bilgi verilmesinin ardından alevler, havadan bir helikopterin müdahalesiyle söndürüldü. Yaklaşık 3 dönümlük sazlık alan kül olurken, sazlıkta bulunan yüzlerce kuş yuvası da yandı. Jandarma ekipleri ise yanan alanda güvenlik tedbiri aldı.

  Özel Çevre Koruma Kontrol sorumlusu Ümit Yağcı, türlerin korunması ve izlenmesi üzerine proje yürüttüklerini, çıkan yangının ise buradaki kuş ve bitki türlerine zarar verdiğini kaydetti. Özellikle kuş türlerinin şu anda yavrulama döneminde olduğunu, çıkan yangının ise kanatlılara zarar verdiğini ifade eden Yağcı, "Özellikle burası saz horozlarının üreme alanı. Yangın ve yoğun duman bu bölgeye çok büyük zarar verdi" dedi.

  Yangının çıkış nedeni araştırılırken, sabotoj üzerinde duruluyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı