Dünya Haberleri

  Göklerin Rolls Royce'u B-2

  Hürriyet Haber
  26.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin kıtalararası hayalet uçakları B-2'ler, önceki gece Missouri'deki üslerinden kalkıp Yugoslavya'daki hedefleri vurdu ve geri döndü. Bir sortide aynı anda 16 ayrı hedefe gönderilebilen, uydu yönlendirmeli 907 kiloluk bombalar atan iki B-2, ABD tarafından ilk kez bir operasyonda kullanıldı. Radarlara yakalanmadıkları için ‘‘hayalet uçak’’ diye anılan, her biri 2.2 milyar dolar değerindeki B-2 uçakları, havada birkaç kez yakıt ikmali yaparak 15 saatte Yugoslavya semalarına ulaştılar.

  Ronald Reagan'ın başkanlığı döneminde geliştirilen B-2'ler yüksek maliyeti nedeniyle Kongre'de tartışmalara yol açmıştı. Hatta o dönemde senatör olan Cohen, ‘‘B-2'leri savaşta kullanmak, bakkal dükkanına Rolls Royce'la gitmeye benzer’’ diyerek eleştiride bulunmuştu.

  NASIL DÜŞÜNÜLDÜ

  Amerikan Northrop Grumman şirketi 1978 yılında ‘yarasa’ şeklinde bir uçak çizdi. Kimileri mühendislerle alay etti. O yıllarda yaygın hayal filmlerin etkisinde kaldıklarını söylediler. Ama mühendisler yollarında devam ettiler. Çizimler çok önemli değildi. Önemli olan hareket noktasındaki fikirdi. O da görünmeyen, hem yere çok yakın hem de çok yüksekten uçan bir savaş uçağına ciddi ihtiyaç olacağıydı. 70'li yılların sonunda 90'lı yılların hayalet uçağı ortaya çıkmaya başladı. Ve hayalet uçak gücünü Kosova'da kanıtladı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı