Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Göklerde yükseklik yarışması başladı

Times Square'in göbeğinde etine dolgun sarışın kadın ile Amerika'lı denizci dudakları birbirine kitlenmiş öpüşüyorlar. 2'inci Dünya Harbi'nin bitişini simgeleyen ödüllü fotoğraftaki gibi. Meydan trafiğe kapalı olduğu için ezilme tehlikesi de yok. 2012'ye girişte New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ile popun yeni kraliçesi Lady Gaga meydanda100'lerce bin izleyici önünde yeni yılı ateşli bir öpücükle noktaladılar. Manhattan'ı başta gelen turist uğrağı yapan meydan ünlü mimarlara göre bu yüzyıl içinde ''Geleceğin Şehri'' olacak.

Manhattan, New York'un beş adasından biri. Geçmişi farklı 5 kişiye Manhattan nedir diye sorsanız alkole düşkün biri 'vodka veya cinle yapılan kokteyl' diyecektir. Bir kent sakini ''New York'un ilçesi'', '' Kansas'da şehir'', yaşlı bir entelektüel ''Nüklear Bomba Projesi'' yanıtını verecek, bir genç grubunun cevabı ise '' Dünyanın merkezi'' olacaktır.

En dar yerinde enine 1.29 km. boyuna 21.6 km. gizemli adanın isim babası Manahata kızılderili kabilesi. Kuzeyde siyah derililerin mahallesi Harlem'den güneyde finans ve bankacılık merkezi Wall Street'e, Yunanlı Varvatos, Beatle Paul'un kızı Stella McCartney dahil uluslararası marka modacılara, müze ve galerilere, dev sanayi şirketlerin genel merkezlerine, 25 bine yakın lokanta, geceklübü, mağazalara herşeyin ''En en'i'', Manhattan'da.

8 milyon insanın yaşadığı ada-şehrin önemli bir özelliği son yıllarda diklemesine boy atması. 11 Eylül terorist saldırısında ikiz gökdelenlerin çökmesi üzerine The Empire State gökdeleni şehrin en yükseği unvanını kazandı. 102 katlı binanın 86 ve 102'nci katlarından New York çevresinde dört eyaleti, okyanusa açılan nehirleri görmek mümkün. Yılda 4 milyon turist yükseklerin 'en'yükseğine 60 milyon dolar gelir sağlıyor. Baba-oğul sahipleri Peter ve Anthony Malkin'ler şehir simgesi Empire State'in ihtişamlı görüntüsünü güçlendirmek için tepeden tabana temizlettikten sonra 6 bin 514 penceresini değiştirdiler. Malkin'lerin harcadıkları para milyonlarca doların üstünde.

New York Tatil Turları'nın başkanı Barry Tenenbaum ''Harcanan her kuruşa layık Empire State. Görünüşü sis altında dahi şahane, heyecan verici ve romantik. Genç çiftler gözlem katında nikah kıydırıyorlar. Üstelik hiç bir yapı manzarasını kesemez.''diyor. Empire State'e ilaveten Chrysler Building, Rockefeller Center gökdelenleri, Woolworth Building, RCA Building, New York Times, CBS Building gibi yüksek yapılar yenilenme operasyonu geçirmelerine parallel yeni gökdelenler de New York emlak portfolyolarına girmeye başladılar.

Manhattan'ın güney ucunda ünlü mimar Frank Gehry'nin tasarımıyla inşaası başlayan bir gökdelen inşaat sektöründe en fazla sözü edilen bina oldu. ''Gehry'den New York'' diye tanınan76 katlı modern gökdelen New York Times'ta ''Son 50 yılda kentin en güzel binası'' takdimiyle haber yapıldı. Bina New York tarihinde ve batı yarım kürede 'en yüksek' ikamet yapısı olarak tarihe geçti. 875 milyon dolara mal olan 290 metre yüksekliğindeki gökdelendeki dairelerin yüzde 60'ı satıldı. En zenginler için ayrılan ve inşaası devam eden 3 köşe dairesi ile bir grup dubleks 40 ile 60 bin dolar aylıkla kiraya sunuldu.

'Gehry Gökdeleni''nin hemen arkasından dünyanın en ünlü konser salonu Carnegie Hall'ın yanında yakında açılışı yapılacak 90 katlı otel-kondominyum geliyor. Bu gökdelen Gehry'nin yapıtına üstten bakacak yüksekliğe erişecek.

Arazi kısıtlığı şehir ihtiyacına kafi gelmediği için New York'un bundan böyle yatay değil dikey olarak büyüme dışında şansı yok.

X