ANKARA HABERLERİ

Gökkuşağı rekreasyon alanını kim akıl etti

Cengizhan ÇATAL
28.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Eskişehir yolu üzerindeki Gökkuşağı rekreasyon alanının Ankaralılara işkence çektirdiğini öne sürdü. Bingöl, "Bu projeyi kim akıl etti" diyerek konuyu TBMM gündemine taşıdı. Gökkuşağı projesinin hangi uzman ekip tarafından hangi gerekçelerle hayata geçirildiğini sordu.

Cengizhan ÇATAL

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, yapıldığı günden bu yana tartışma konusu olan Eskişehir Yolu üzerindeki Gökkuşağı Projesini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yanıtlanması istemiyle önergesini veren Bingöl, "hem estetik hem de işlevsel kaygılarla yapıldığı öne sürülen Gökkuşağı yolu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in bahsettiğinin aksine ne estetik görünümüyle Ankaralıları cezbetmiş, ne de işlevselliğiyle belediye ve küçük dükkanları kiralayanlar için bir gelir kaynağı olabilmiştir" dedi. Projenin hangi uzman ekip tarafından düşünelerek hayata geçirildiğini merak ettiğini belirten Bingöl, "Bu projeyi kimlerin akıl ettiğini merak ediyorum" dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi yanlış tanıttığını öne süren Bingöl şöyle devam etti:

"Bu projeyle iyice daralan yolda özellikle sabah ve aksam saatlerinde tıkanmalar oluşmakta, metro çalışmalarının da varlığı trafik sıkışıklığını iyice arttırmaktadır. Kısacası Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in açıklamalarının tersine Gökkuşağı prestij projesi varlığıyla kamu düzenini bozar ve engeller hale gelmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Gökkuşağı prestij projesine imzasını atan kişi, kurum veya kuruluşlar, gençlerin, üç tarafından yol geçen, hemen yanında inşaat çalışmaları bulunan bir yerde, trafik sesiyle ve eksoz dumanıyla boğulmuş, yeşilden yoksun bir mekana talep etmeleri, hatta bu mekanı uğrak mekanları yapma düşüncelerini benimsemiş bu da yetmezmiş gibi bu gerçeklikten uzak düşüncelerinin peşinde projenin hayata geçirilmesi için büyük miktarda para sarf etmişlerdir."

Husursuzluk yaratıyor

Projenin görünümüyle huzur vermek yerine huzursuzluk yarattığını iddia eden Bingöl, projeye güvenen esnafın da umduğunu bulamadığını kaydetti. Gökkuşağı’nın tüm harcamalara rağmen yolun ortasını işgal eden hantal ve ölü bir yapı olduğunu öne süren Bingöl, "Fevkalade işlevsiz ve estetik açıdan bir felaket olan bu proje, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen birçok proje gibi, gerekli bilimsel inceleme ve denetimden uzak olarak apar topar hayata geçirilmiş ve amaçlanan ilgiyi bulamayan proje çürümeye terk edilmiştir. Şu anda, İsmet İnönü Bulvarı üzerinde bulunan ve geceleri ışıklandırılmadığı için bölge sakinlerine yönelik tehlike arz eden kişilerin saklanmasına da müsait bir yer konumuna gelen Gökkuşağı Yolu, gündüz de trafiği aksatmakta ve özellikle iş bitimi saatlerinde büyük trafik yoğunluğuna yol açmaktadır" dedi.

Ne kadar para harcandı?

TEKİN Bingöl önergesinde şu sorularına yanıt istedi:

n Bahsi geçen proje hayata geçirilmeden önce, planlanan hedeflere ulaşabilirliği açısından uzman bir grup tarafından değerlendirilmiş ve yorumlanmış mıdır? Değerlendirildiyse bu uzaman grup kimlerden oluşmaktadır? Çalışmalarının sonuçları ne olmuştur? Bu sonuçlar kamuya duyurulmuş mudur?

n Proje ne şekilde ihale edilmiş ve ihale için kaç farklı teklif verilmiştir? Bu teklifler ve ayrıntıları kamuoyuna duyurulmuş mudur?

n Bu projenin hayata geçirilmesi için toplamda ne kadar para harcanmıştır?

n Hiçbir insanın uğramadığı Gökkuşağı bölgesinde aydınlatma, temizlik gibi zaruri hizmetlerin sağlanması için gerekli giderlerin aylık ya da yıllık tutarı nedir? Bu tutarın, belediye bütçesinin gider kaleminde bulunan diğer zaruri giderlere oranı nedir?

n Özellikle havanın karardığı saatlerde bölge sakinlerine yönelik tehlike arz eden kişiler için, Gökkuşağı Yolu uygun bir "saklanma mekanı" niteliği taşımaktadır. Gökkuşağı yolu yıkılana dek, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için, bölgede alınan önlemler nelerdir?

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gökkuşağı rekreasyon alanını kim akıl etti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı