ISPARTA HABERLERİ

Gökkubbe kapısı 14 ayda tamamlandı

DHA
31.03.2016 - 11:47Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA) - ISPARTA Belediyesi tarafından yapılan Gökkubbe'nin ana giriş kapısı 14 aylık çalışma sonucunda tamamlandı.

Isparta Belediyesi tarafından Batıkent Mahallesi'ne 50 dönümlük alanda, 9 dönümü 100 metre çapında fuar alanı olarak inşa edilen Gökkube'nin 80 metrekarelik ana giriş kapısının yapımı tamamlandı. Belediyenin Ahşap Ağaç Oymacılığı Sanat Merkezi'nce 14 aylık bir çalışma sonucu tamamlanan ve tamamı el işçiliği, göz nuru olan kapının montajına başlandı. Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, kapının montaj çalışmalarını inceledi. 8 metre yüksekliğinde, 10 metre genişliğinde, 3 girişli ve 4 kanatlı olarak hazırlanan kapıda Osmanlı ve Selçuklu motifleri ile Isparta'yı sembolize eden gül motifleri kullanılırken, Türk boyları ve Türk bayrağı sembolleri işlendi. Sedir ağacı kullanılan kapının yan kanatları kündekari, orta kanatları ise oymadan yapıldı. Kapının iç kısmında ise yine Bursa Ulu Camii'ndeki minberde bulunan güneş sistemi işlendi.

Selçuklu ve Osmanlı döneminde kapının büyük önem taşıdığına dikkati çeken Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, montaj çalışmalarının birkaç gün içerisinde tamamlanacağını söyledi. Kapıda 24 Türk boyunun isimlerinin bir hilal içerisinde yer aldığını kaydeden Başkan Günaydın, "Türk boylarını cumhuriyetle birleştiren büyük bir millet olduğumuzu, gücü ve bağımsızlığı burada ifade ediyor" dedi.

14 aylık çalışmanın tamamen el işçiliği, göz nuru ile dolu olduğunu vurgulayan Başkan Günaydın, kapının en üst bölümünde ise Mehmet Akif Ersoy'un 'Bir hilal uğruna ya rab, ne güneşler batıyor' sözünün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün el yazısıyla ahşaba işlendiğini kaydetti. Başkan Günaydın, "Bu da Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu, ilelebet yaşayacağının ispatıdır" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Isparta haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Isparta ilinden Gökkubbe kapısı 14 ayda tamamlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 11 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gökkubbe kapısı 14 ayda tamamlandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı