Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gökhan Çelik boccede tarihe geçti

Avrupa Erkekler Volo Şampiyonası'nda bronz madalya kazanarak bir ilki gerçekleştiren Gökhan Çelik, ismini Bocce tarihine yazdırdı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Hırvatistan'ın Pazin kentinde 3-8 Eylül tarihleri arasında yapılan şampiyonada Türkiye'yi antrenör Hakkı Ünal yönetimindeki sporcular Gökhan Çelik, Faik Dursun Öztürk, Muhammed Yılmaz Duran ve Rüstem Hamdi temsil etti.
Türk sporcular geleneksel oyunlarda finallere kalmayı başaramazken, atış oyunlarının üçünde de elemelerde başarılı olarak final grubuna yükseldiler. Bu sporculardan Faik Dursun Öztürk, Basamak disiplininde şampiyonayı 5. sırada tamamlarken, Röle disiplininde yarışan Öztürk-Hamdi çifti ise şampiyonayı 6. sırada tamamladı.

Şampiyonada tarihi madalya ise Altın Nokta oyununda geldi. Bu disiplinde yarışan Gökhan Çelik, ilk turda 12 sayı ile barajın altında kalırken, ikinci turda 13 sayı elde ederek elemeyi son anda geçti. Çeyrek finalde 9 sporcuyla mücadele eden Çelik, elde ettiği 21 sayı ile final dörtlüsüne kalarak, madalya almayı garantiledi. Finalde son topa kadar gümüş madalya şansını devam ettiren Çelik, son atışta başarılı olamayınca bronz madalyada kaldı. Çelik, bu madalya ile Bocce'nin Volo disiplini erkekler kategorisinde Türkiye'ye ilk madalyasını kazandırmış oldu.

Elde edilen başarının önemine işaret eden Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili Mutlu Türkmen, yaptığı açıklamada “Çok güç bir disiplinde 17 yaşında sporcumuzla kürsüye çıktık. İnanılması güç bir başarı kazandık. Bu sporlarda yüzyıllık deneyime sahip ülkelerle boy ölçüşmeye başladığımız için gururluyuz” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz