Gündem Haberleri

  Gökdelenin tepesinden atılan bozuk birini yaralayabilir mi?

  Hürriyet Haber
  22.04.2016 - 13:34 | Son Güncelleme:

  Gökdelenin tepesinden bozuk para atarsak aşağıdan geçen biri yaralanabilir mi? Filmlerde karşımıza çıkan bu olay gerçek olabilir mi? Bozuk paranın çarpma etkisi birini yaralamaya yeter mi? Sorularınızın cevabı haberimizde..

  Yüksekten düşen cisimlerin yerçekimi etkisiyle hızlanarak indiklerini hepimiz biliriz. Buna yerçekimi ivmesi deniyor. Tabii ki gökdelenin tepesinden atılan bozuk para da aynı şekilde hızlanarak düşecektir. Ancak çarpma etkisi, metalden üretilmiş olmasına ve ivmelenerek düşmesine rağmen sandığımız kadar kuvvetli olmaz.

  Bilimsel deneyler bozuk paranın tıpkı ağaç yaprağı gibi düştüğünü gösteriyor. Çünkü yassı yüzeyi nedeniyle maksimum hıza ulaşması mümkün değil. Ağaç yaprağı kadar süzülmüyor belki ama neredeyse aynı ölçüde hava direncine maruz kalıyor.

  Havada hareket eden cisimlere hareketin ters yönünde uygulanan bu kuvvet bozuk paranın yaralayacak kadar hızlanmasına engel olur. Dolayısıyla aşağıdan geçen birinin kafasına düşecek olursa çarpışma esnasında hissedilecek şey çok hafif bir sızlamadır.

   tarafından hazırlanmıştır.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı