ANKARA HABERLERİ

Gökdelende yeni perde

Fatih AKTİMUR
09.12.2009 - 00:00Son Güncelleme : 08.12.2009 - 19:34

Özelleştirilmesinin ardından, tadilat çalışmaları ve hukuksuzluk iddiaları nedeniyle gündemden düşmeyen Emek İş Hanı’nda, mal sahibinin Çankaya Belediyesi’ne açtığı dava sonucunda mahkeme yapılan tadilatın yıkımı yönündeki kararı onayladı.

Fatih AKTİMUR

TÜRKİYE’nin ilk gökdeleni Emek İş Hanı’nın özelleştirilmesinin ardından bitmeyen tadilat çalışmaları ve hukuksuzluk iddiaları sürerken, mal sahibi Talip Kahraman A.Ş.’nin Çankaya Belediyesi’ne karşı açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, tadilatın yıkılmasını isteyen belediyeyi haklı bularak yıkım kararını onayladı.
Çankaya Belediye Encümeni’nin binada projeye aykırı olarak değişiklik yapıldığı gerekçesiyle tadilatın yıkılması, mal sahibine 30 bin TL para cezası verilmesi ve taşınmazın elektrik ile suyunun kesilmesi için ilgili kurumlara yazı yazılması kararının ardından, mal sahibi şirket, yürütmenin durdurulması istemiyle Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Ankara 16. İdare Mahkemesi ise verdiği kararda; binanın, elektrik ile suyunun kesilmesi ve para cezasını hukuka aykırı bulurken, yıkım kararını onadı.

Para cezası kabul edilmedi

Bilirkişi raporlarını inceleyen Mahkeme heyeti, binada yapılan tadilatın İmar Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle belediyenin yıkım kararını onadı. Mahkeme, belediye encümenince verilen 30 bin TL para cezasının ise, “İdari para cezasının dayanağı olan yasal düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmiş olması ve bu kararın da yürürlüğe girmiş bulunması karşısında, hukuka aykırılığı Anayasa Mahkemesi kararıyla saptanmış yasa maddesi uyarınca verilen dava konusu para cezasında hukuka uyarluk görülmemiştir” ifadesiyle yürütmesini durdurdu.

Elektrik ve su kesilmeyecek

Bununla birlikte Mahkeme, Çankaya Belediye Encümeni’nin, binanın elektrik ve suyunun kesilmesi için ilgili kurumlara yazı yazılması kararının da, “Önceden kanuna uygun olarak alınan kullanma iznine bağlı olarak elektrik ve su hizmetlerinden yararlandırılan kısımları da bu haktan mahrum edecek şekilde tüm yapının veya bağımsız bölümünün su ve elektriğinin kesilmesi İmar Kanunu’nun 31. Maddesi ile getirilen düzenlemeyi aşan bir uygulama olup, binanın su ve elektriğinin kesilmesi için ilgili kurumlara yazı yazılmasına ilişkin kısımda da hukuka uyarlık bulunmamaktadır” ifadeleriyle yürütmesini durdurdu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gökdelende yeni perde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı