Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gökdelen hastane geliyor

  Hürriyet Haber
  10 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 10 Şubat 2000 - 00:01

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 40 katlı bir gökdelen yapmak için proje hazırlandı. 15 ayrı birimin yer alacağı gökdelenin en üst katı, hasta yakınlarının kalacağı bir otel olarak düzenlenecek.

  Gökdelen inşaatıne başlamak için Dünya Bankası'ndan istedikleri 50 milyon dolarlık kredinin çıkmasını beklediklerini söyleyen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Erzengin, ‘‘Gökdeleni yapmak için, acil dahiliye, göğüs hastalıkları ve acil cerrahi binası yıkılacak. 15 ayrı birim gökdelene taşınacak. Giriş katına acil servisler, üst katlara poliklinikler ve yatakhaneler, en üst kata ise hasta yakınlarının kalması için otel yapılacak. Gökdelenin 5 bin araçlık otoparkı olacak. Yıkılan binaların yerine park alanları inşa edilecek. Dekanlık binası, şu an fizik tedavi merkezi olarak kullanılan tarihi binaya taşınacak. Hastanenin 16 katlı Genel Cerrahi Binası'na ise dokunulmayacak. Gökdeleni altı ayda bitirmeyi planlıyoruz’’ dedi.

  Fakültede deprem kriz masasının kurulduğunu, doçent, asistan ve uzmanlardan oluşan gönüllü bir kurtarma grubu oluşturulduğunu anlatan Faruk Erzengin, ‘‘Deprem için tüm önlemler hazır hale getirildi. 60 kişiden oluşan bir güvenlik ekibi kuruldu. Fakülteye bir helikopter pisti yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Topkapı Hastanesi'nin yanında bize bir yer verildi. Buraya öğrencilerimiz için bir yurt yapacağız’’ dedi.

  YAPILAN İŞLER

  İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 18 ayda tamamlanan işler hakkında Dekan Faruk Erzengin şu bilgiyi verdi:

  Bio kimya laboratuarına 66 milyara aldığımız son sistem cihazlarla 24 saat modern hizmet verilmesini sağladık. Kuyruklar azaldı. Dışarı giden kan tahlilleri önlendi.

  Rektörlüğün desteği ve bir hayırsever vatandaşın 22 milyarlık bağışı ile iç hastalıkları binasının hasta kabul bölümünü modern hale getirdik.

  Monoblok servisindeki eski asansörleri kaldırarak yerine son sistem asansörler yaptırdık.

  Pamukbank'a bir şube açtırdık.

  CD-ROM kütüphanesi ve bilgisayar merkezini kurduk. El beceri laboratuarı kurduk.

  Doğalgazı kampus içerisine getirttik.

  Kampus içinde emniyetin sağlanması için video kamera sistemi çalışmalarına başlandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı