ANKARA HABERLERİ

Gökçek’e ‘ekran’ eleştirisi

Murat YILMAZ
30.10.2015 - 14:26Son Güncelleme :

CHP Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya, Başkan Melih Gökçek’i eleştirdi: “Büyükşehir Belediye Başkanı, Ankara’yla ilgili bütün işlerini bırakmış, Türkiye’yi yönetmeye kalkıyor. Kentti unuttu. O zaman belediye başkanlığından istifa etsin. Gitsin milletvekili olsun.”

Murat YILMAZ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin önümüzdeki ayki oturumlarında, belediye bütçeleri görüşülecek. Meclis’te, önemli konuları gündeme getireceklerini belirten CHP Grup Başkan Vekili Doğan Yılmazkaya, Ankara Hürriyet’e konuştu. “Ankara halkı bizi kendilerine iyi hizmet vermek için seçti” diyen CHP’li Yılmazkaya, son dönemlerde televizyon programlarına çıkarak, ülke gündemi hakkında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i sert dille eleştirdi. Yılmazkaya, özetle şunları söyledi: 

ANKARA’NIN SORUNLARINI ÇÖZSÜN 

“Büyükşehir Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bütün işlerini bırakmış Türkiye’yi yönetmeye kalkıyor. Kenti unuttu. O zaman belediye başkanlığından istifa etsin. Gitsin milletvekili olsun. Sürekli kanallarda, tweet’lerde Türkiye’nin milletvekilleriyle, partileriyle uğraşıyor. Önce Ankara’nın sorunlarını çözsün. 

BELEDİYE BU KADAR ZENGİN Mİ? 

Kentte refüjlerdeki büyük bariyerler küçükleriyle değiştirildi. Kenti güzelleştirmek için yapıyorlar belki ama uygulama çok önemli. İki yıl önce farklı yapılmıştı. Şimdi niye değiştiriyorlar? Ne anlamı var bunun. Belediye bu kadar zengin mi? Belediyede kaynak diye bir şey kalmadı. Fütursuzca, bütçe imkânlarına göre harcama yapılmıyor. 

ESNAF ‘PARAMI ALAMADIM’ DİYOR 

Şu anda biliyoruz ki 2014’ten kalma 2015’te iş yaptırıp ödenmeyen milyonlarca para var. OSTİM’den ve diğer yerlerden bir sürü esnaf bize gelerek ‘paramı alamadım’ diyor. Bütçede para var mı? Yok, o zaman niye yaptırıyorsunuz? Yaptırdığınız bu şeyler halkın olmazsa olmazları mı? Halk için vatandaşın gerçekten çok önemli bir sorununu çözmek için yapıyorlarsa arkalarındayız. CHP grubu olarak her türlü desteği vermeye hazırız.” 

BÜTÇENİN YARISINDAN FAZLASI ANKAPARK’A 

ANKAPARK’ın maliyeti 2 milyar TL, fakat ucu açık. O işin bütünüyle ilgili bir proje de yok. Büyükşehir’in bütçesi 3 milyar 800. Bizim tahminimiz o projeye harcanacak para 2 milyar TL’yi geçer. Bütçenin yarısından fazla. Bu soruyu soruyoruz ve cevap alamıyoruz. Ankara halkının hangi sorununu bu 2 milyara yakın harcadığınız para çözecek? Mahallelerde otobüs seferleri azaltıldı. Niye azalttınız dediğimizde ‘EGO zarar ediyor’ dediler. Peki, her uygulamalarında böyle kar zarar hesabı mı yapıyorlar? Kaynakların birçoğu gereksiz yerlere harcanıyor ama vatandaşın en tabii ihtiyacı olan ulaşım sorununu çözmekte zarar ediyorum düşüncesiyle hareket ediliyor. Kaynakların Ankara halkının ihtiyaçları, çıkarları ve talepleri doğrultusunda harcanmadığı ve Ankara’nın çok kötü yönetildiğini ısrarla söylüyoruz. 

GELİR KAYBI KAMUFLE EDİLİYOR 

EGO olarak zarar ediyoruz diyerek mahallelerdeki semtlerdeki otobüs seferlerini azaltıp veya kaldırıyorlar. Gerekçe ise zarar ettikleri yönünde. Ben de soruyorum; şimdi zarar ettiğinizi söyleyerek vatandaşı mağdur ediyorsunuz öbür tarafta ise müthiş bir gelir kaybı oluyor, bu çelişmiyor mu? Bir tarafta paranın nereye gittiği belli değil öbür tarafta halka hizmet vermek gerekirken gelir gider dengesi kurmaya çalışıyorsunuz. Burada da gelir kaybını göz göre göre kamufle ediyorlar. Bunun peşindeyiz bırakmayız. Biz sorduğumuzda hemen Çankaya’yı söylüyorlar. Benim sorularımın cevabını versinler. Çankaya ile ilgili sorunları da Çankaya Meclisi’nde konuşalım tartışalım.” 

HARFİYATTAN 3 KULÜBE DE KATKI VERELİM 

Hafriyat konusu ile ilgili 1 yıldan beri en az beş kere soru sordum. Yıllık hafriyat geliri ortalama 150-200 milyon TL. Belediye bundan yılda 360 bin lira kazanıyor. Bunu nereden biliyoruz?  Meclis kararı var. Ayda 30 bin lira. ANFA şirketimize verildi. Tamam ama ondan sonraki işlemlerle ilgili hiçbir bilgimiz yok. ANFA bunu Osmanlıspor’a verdi peki, Osmanlıspor’a hangi şartlarda verdi? Bunu bilmiyoruz. Osmanlıspor buradan ne kadar gelir elde ediyor? O da belli değil. Osmanlıspor onu üçüncü şahıslara veriyor bu üçüncü şahıslar kim? Osmanlıspor’un belediye ile bir bağı varsa hiçbir itirazımız yok. Ancak yok ise Ankara’da Ankaragücü ve Gençlerbirliği de var. O zaman onlara da bir katkı verelim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gökçek’e ‘ekran’ eleştirisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ekim 2015 tarihinde saat 14 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gökçek’e ‘ekran’ eleştirisi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı