ANKARA HABERLERİ

Gökçek’ten Tanık’a ’kanun’ teşekkürü

Deniz GÜREL
16.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk gününde yaşanan Dikmen 4. v 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’nin iptaliyle mağdur olan vatandaşlarının protesto gösterisinin ardından Meclis son gününde "Dikmen mesaisi" yaptı. Davalar sonuçlanana kadarki süreçte yol haritası olacak bir takım kararlar alındı.

Deniz GÜREL

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi’nin ilk gününde yaşanan Dikmen 4. v 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’nin iptaliyle mağdur olan vatandaşlarının protesto gösterisinin ardından Meclis son gününde "Dikmen mesaisi" yaptı. Dikmen 4. v 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’nin iptalinin ardından yaşanan belisizlikle ilgili Hukuk ve Tarifeler Komisyonu’ndan gelen rapor, "vatandaşlara ödenmeyen biriken kiraların defaten ödenmesi" yönünde bir ek yapılarak CHP’li üyelerin ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

Gökçek’in Çankaya Belediyesi’ne bölgedeki kaçak yapıları kaldırmaları için tebligatta bulunduklarını söylemesinin ardından Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık söz aldı. Tanık’ın "Vatandaşları mağdur etmeden kanunlar çerçevesinde davranacağız" demesinin ardından Gökçek’in, "Sayın Başkana kanunların öngördüğü şekilde davranacağını söylediği için teşekkür ediyorum" demesi dikkat çekti.

Enteresan kararlar

"Çankaya Belediyesi’nin açtığı davalar sonucu Dikmen Vadisi 4 ve 5. Etap projelerinin mahkeme tarafından enteresan bir biçimde iptal edildiğini" belirten Gökçek şunları söyledi:

"Çankaya’nın yeşil alan azlığı nedeniyle açtığı dava nedeniyle biz de bu alanı yeşil alan haline getirdik. Bu sefer Çankaya Belediyesi kalktı, ’Bizim yerimizi yeşil alan yapıyor’ diyerek dava açtı ve bu dava da onların lehine sonuçlandı. Yeşil alan olmadığı için dava açtılar kazandılar, yeşil alan olduğu için dava açtılar onu da kazandılar. Yani Çankaya Belediyesi dava açtığı zaman kazanma şansımız yok."

Dikmen Vadisi Projesi 4 ve 5. etaplarında karşılaştıkları en büyük problemin bölgedeki kaçak yapılar olduğunu vurgulayan Gökçek, Çankaya Belediyesi’ne bölgedeki kaçak yapıları kaldırmaları için tebligatta bulunduklarını, eğer yasal süre gereği üç ay içerisinde gerekli düzenlemenin gerçekleştirilmemesi durumunda Çankaya Belediyesiyle ilgili, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

İşte Dikmen kararı

DİKMEN 4. v 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’nin iptalinin ardından yaşanan belisizlikle ilgili Hukuk ve Tarifeler Komisyonu’ndan gelen rapor, "vatandaşlara ödenmeyen biriken kiraların defaten ödenmesi" yönünde bir ek yapılarak CHP’li üyelerin ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi. Devam eden davalar sonuçlanana kadar ki sürede yapılacak uygulama şöyle:

n Gayrimenkul sahipleri arzu ettikleri takdirde tesis bedellerini geri alabilirler. (Yani ödedikleri bedeli geri alabilecekler)

n Tahsis hakkı bulunan gecekondu malikleri arzu ettikleri takdirde belediyeye anlaşma yoluyla satabilirler veya belediye para ödeyerek maliklerin arsalarını geri almışsa, hak sahibinin bedeli geri ödemesi halinde arsayı geri alması söz konusu olabilir.

n Yasa kapsamında Doğukent’te belgesiz gecekonduculara verilen 200 metrelik arsaların tahsil işlemlerinin daha önceki işleme göre uygulanmasında mahsuru görülmemiştir.

n Ödenen kira yardımları geri alınamaz. Çünkü daha önceden yapılan bir anlaşmaya göre düzenlenmiştir. Aynı şekilde lojman bedelleri talep edilemez.

Tanık: Üzerimizedüşeni yaparız

BAŞKAN Gökçek’in konuşmasının ardından Meclis kürsüsüne gelerek konuşma yapan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık şunları söyledi:

"Ankara’nın sorunu herkesin sorunu. Çankaya Belediye Başkanı olarak hiçbir Meclis üyesinden farklı olarak özel bir konumda olmadığımı hissettiğimi bilmenizi isterim. Kasıtlı olarak siyasi amaçlı sorun çıkartmak ve bu sorun üzerine siyaset yapma anlayışı Çankaya Belediyesi’nde olmayacak. Kanunların bize verdiği, bilimin öğrettiği, aklımızın doğru bulduğu ölçüde çözümler üretmeye çalışacağız. Kanunların verdiği görevleri yapmaya hazırız. Üzerimize düşen ne tür sorumluluk olursa olsun yerine getireceğiz, tabii ki vatandaşımızı mağdur etmeden.

Birbirimize ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Zaman içerisinde nasıl yapar eder becerirsek birlikte olmaktan yanayız. Hukuk müşavirlerinin önerilerinin oldukça geniş bir biçiminin -grup görüşü oluşturamadığımızı söylemek isterim. Çünkü son anda sunuldu- olumlu niyetler içeren saptamalar olduğunu söylemek isterim. Bazı eksiklikler olmakla beraber bunların zaman içerisinde düzeleceğini Sayın Başkanın verdiği ipuçlarından anlamış bulunmaktayım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gökçek’ten Tanık’a ’kanun’ teşekkürü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı