ANKARA HABERLERİ

Gökçek’ten beş odaya suç duyurusu

Oğuz DEMİR
23.01.2015 - 01:45Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankapark konusunda hakkında iftira atıldığı ve çalışmalarının engellendiği gerekçesiyle 5 meslek odası hakkında suç duyurusunda bulundu. Oda temsilcileri pazartesi günü ifade verecek.

Oğuz DEMİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, son dönemde Ankara'da yürütülen projelerle ilgili yargıya başvuran TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası yetkilileri hakkında hakkında suç duyurusunda bulundu. Gökçek, Ankapark projesi ile ilgili ismi geçen odaların kendisi hakkında suç uydurup, iftira attıkları ve Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini engelledikleri gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. 26 Ocak Pazartesi günü Ankara Adliyesi’ne giderek ifade verecek olan oda yetkilileri 11.30’da ise adliye önünde açıklama yapacak. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın çağrısı üzerine Pazartesi günü şehir dışında olacakları sebebiyle dün Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör Ankara Adliyesi’ne giderek ifade verdi.

HUKUKA UYGUN ÇALIŞIYORUZ

Savcılığa ifade vereceklerini belirten TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, “Sayın Gökçek görevini yapmak yerine, saldırmayı, kavga ortamı yaratmayı, hedef göstermeyi seçiyor. Biz bugüne kadar yalnızca hukuka güvendik, hukuk, bilim ve gerçekler çerçevesinde hareket ettik. Alnımız açık, korkumuz yok. Bundan sonra da bilim ve hukuk çizgisinde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Oda olarak hukuka uygun hareket ettiklerini aktaran Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise, “Gökçek de hukuka uygun çalışmalı. İftira, asılsız suçlarda atılır, bizim çalışmalarımızın temelinde her şeyin aslı var, yürütmeyi durdurma kararlarımız var. Planı değiştirerek hukuka yönelik hile yapılıyor. Gökçek, 3 sene önce de aynı gerekçeyle bize suç duyurusunda bulundu fakat o zaman dava bile açılmasına gerek görülmedi. Gökçek’in bunlarla uğraşmaması lazım, bu kenti adam gibi yönetirse seviniriz” diye konuştu.

ALGI OPERASYONU YAPIYOR

Gökçek’in suç duyurusunda bulunarak kamuoyunda algı operasyonu yapmak istediğini savunan Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim ise şunları söyledi:
“Biz gerçekleri söylüyoruz. Her zaman mevzuata uygun bir şekilde açıklama yapıyoruz. Ne iftira atıyoruz ne de yanlış beyanlarda bulunuyoruz. Gökçek, kamuoyunda algı yaratarak, itibarımızı düşürmeye çalışıyor. İddialarımızda kararlı ve haklıyız, yılmayacağız.” Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, “Biz kimseye iftira atmıyoruz, elimizde mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararları var. Kamu yararına çalışıyoruz. Kamuyu zarara sokan her şeye itiraz ediyoruz” dedi. Suç duyurusunun trajikomik bir durum olduğunu belirten Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan ise, “Bizim öznemiz insan ve kamusal alanlar, bunları korumak adına çalışıyoruz. Görevimizi doğru bir şekilde yapıyoruz, Gökçek bizim hakkımızda yaptığı bu suç duyurusuyla ‘görevinizi neden doğru yapıyorsunuz’ demek istiyor. Kendisi sürekli kente karşı suç işleyen bir insan. Yargının kararları ortada, bunlar uygulanmıyor bile” açıklamasında bulundu.

Kulenin yıkımında son söz Saray’ın

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Keçiören Gençlik Kolları’nın programa katıldı. Başkan Akıbeti belirsiz Cumhuriyet Kulesi’nin yıkımı ile ilgili Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile görüşeceğini belirten Gökçek, “Kulenin ne planı var, ne de izni var. Yıkılma maliyeti 750 bin TL. Yapımı için harcanan parayı da dava açılırsa Turgut Altınok ödemek zorunda. Keçiören Belediyesi’nin dava açması lazım” dedi.

METRO 2015 SONUNA KALDI FATİH’E ALTERNATİF BULVAR

Keçiören Metrosu ile ilgili olarak bir öğrencinin “Ne zaman bitecek?” sorusuna Başkan Gökçek, “Metro firması maalesef çalışmaları istendiği ölçüde götüremedi. Yıl sonu inşallah metro biter” dedi. Gökçek, Keçiören trafiğinin kilit noktalarından Fatih Köprüsü’ne alternatif olarak yapılacak bulvarla ilgili de “Sanatoryum Caddesi’nin devamında gerçekleşecek olan bulvar projesi bu sene içerisinde ihale edilecek. Bulvarın ilk proje çizimini beğenmedik. Yapılan çizimlerde özellikle Basın Evleri’nin bulunduğu bölgede tıkanma olacağını düşündük. Bunun için yeni proje çalışmalarını istedik. İlk fırsatta ihale edip iki sene içerisinde bitireceğiz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gökçek’ten beş odaya suç duyurusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı