Gündem Haberleri

  Gökçek: Sıra bende

  Hürriyet Haber
  23.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Recep Tayyip Erdoğan'ın mahkumiyet kararı almasından sonra, ‘‘Şimdi sıra bende’’ dedi. Gökçek hakkında 79 soruşturma var. İçişleri Bakanı Başesgioğlu'nun soruşturmaların hızla tamamlanması konusunda talimat verdiği öğrenildi.

  Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yaşamını noktalayacak 10 aylık mahkûmiyet kararı, hakkında toplam 79 ayrı soruşturma yürütülen FP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in gözünü korkuttu. 26'sı İçişleri Bakanlığı, 53'ü de Ankara Valiliği'nce açılan, toplam 79 soruşturma dosyası bulunan ve bu soruşturmalar nedeniyle bir süreden beri, ‘‘Erdoğan'la beni görevden alacaklar’’ iddiasında bulunan Gökçek, Erdoğan'la ilgili kararın ardından, ‘‘Şimdi sıra bende. Beni de müfettiş raporuyla görevden alacaklar’’ dedi. Önceki gün Erdoğan'la ilgili kararı duyar duymaz, soluğu TBMM'de alan Gökçek, FP Grup Başkanı Recai Kutan ve grup başkanvekilleriyle durum değerlendirmesi yaptı. Gökçek, bu görüşmede, kendisinin durumunu da gündeme getirerek, FP yöneticilerinden, bu konuda partinin etkin bir tavır geliştirmesini istedi.

  Bu arada, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, belediyelerle ilgili soruşturmaların hızla sonuçlandırılması talimatını verdiği öğrenildi. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu başmüfettişlerinin takip ettiği soruşturmalarda Gökçek'i zorlayan dosyalardan bazıları şunlar:

  Köprü yapımı için aldığı 5 trilyon lirayı faize yatırıp, aylık 300 milyarlık faizin bir kısmıyla kendi reklamını yapan Kanal A’yı finanse etmek.

  Türk Konut'un Çayyolu'nda yaptığı 3 bin konutluk Uydukent projesini mühürletebilmek için, resmi evrakta sahtecilik yapılması. Bununla ilgili Gökçek'in Müdürleri Ağır Ceza'da yargılanıyor. İbre Gökçek'e dönebilir.

  İlçe belediyeleri arasında partizanca ayrım yapılması ve yasalara aykırı bir şekilde CHP'li belediyelere asfalt verilmemesi.

  EGO Genel Müdürlüğü'nce 7.1.1997 tarihinde 2 bin 100 adet ön ödemeli elektronik kartlı doğalgaz sayaç ihalesine fesat karıştırılması.

  Muradiye Vakfı şirketleri Muraş, Kevser, Tayfur Proje, Furkan, Alfagaz ve Feza Teknik'e usülsüz iş verilmesi.

  Tarikat yurtlarına malzeme yardımı.

  RP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk'ün yeğeninin ANTAD adlı şirketine usülsüz verilen ihaleler.

  Asiltürk'ün yeğeninin kurucusu olduğu Asyamaç Konut Yapı Kooperatifi'ne Batıkent'te arsa verilmesi.

  RP Milletvekili ve Sıvas eski Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun damadına ait Poyraz adlı şirkete yasaya aykırı olarak Kocatepe Cami yanındaki otopark ihalesinin verilmesi.

  Vekilliği düşen RP Urfa Milletvekili Halil İbrahim Çelik'in akrabalarına EGO'dan ihale verilmesi.

  Milletvekilliği düşen ve siyasi yasak getirilen Şevki Yılmaz'ın akrabasına, Çevre Düzenleme Daire Başkanlığı'ndan ihale verilmesi.

  RP Milletvekili Mehmet Altınsoy'un yeğeninin şirketine Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Ankara Su ve Kanalisazyon İdaresi'nden (ASKİ) ihale verilmesi.

  Portakal Çiçeği Vadisi'nde hayali park ihalesi.

  Sayıştay denetçilerinin kurduğu Belde Konut Yapı Kooperatifi'ne yasaya aykırı arsa verilmesi.

  Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin alınmaksızın kurslar açılması ve geçersiz diplomalar dağıtılması.

  Şenses de destek verdi

  Ses sanatçısı Adnan Şenses de dün basın toplantısı sırasında Büyükşehir Belediyesi'ne giderek Tayyip Erdoğan'a destek verenler arasında yer aldı. Hürriyet'in konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Şenses, ‘‘Haksız bir karar. Verilmeyecek bir karar. Başkan'ı çok seviyorum. Başkan'ı tabii ki bu haksızlığa karşı destekliyorum’’ dedi. Şenses, ‘Yerel seçimlerde Başkan’a oy verdiniz mi?' sorusuna, ‘‘Hayır, hayır öyle bir şey yok. Yerel seçimlerde hiçbir partiye oy vermedim’’ yanıtını verdi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı