"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Gökçek’le Tanık’ın gizli dava zirvesi

BAŞKENT Fısıltıları’nda bu hafta gerçekleşecek önemli bir zirveyi ve bu zirve öncesinde gerçekleşen gizli bir görüşmeyi açıklayacağım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık geçen hafta biraraya geldiler. Bir saate yakın süren bu toplantının ana gündem maddesini, iki kurumun birbiri aleyhine açtığı davalar oluşturuyordu.

Çankaya’nın sadece Eryılmaz döneminde Büyükşehir aleyhine açtığı yüzlerce dava bulunuyor. Aynı şekilde, Büyükşehir’in de Çankaya aleyhine açtığı davaların sayısı hiç de azımsanmayacak sayıda.
Davaların yoğunluğu arsalar ve kentsel dönüşüm projeleri üzerine. Yani belediyelerin gelir kapısı.Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerinin bütçelerinden yüzde 40’lara varan kesintileri göz önüne aldığımızda “yan gelirsiz” yatırım yapılamayacağı da ortada. Bu da durdurulan kentsel dönüşüm projelerinin ve davalar yüzünden kullanılamayan/ satılamayan arsaların önemini bir kat daha arttırıyor.

Görüşmenin ana gündem maddesi olan davalarla ilgili, Gökçek seçimlerin ardından defalarca görüş bildirmiş, iki belediye arasında “beyaz bir sayfa” için, davaların geri çekilmesi gerektiği vurgusunu yapmıştı.

ÖLMEZ ARACI

Hatta seçimin ardından Tanık’ın yaptığı nezaket ziyaretinde de ikilinin bu konu hakkında görüştüğü, ardından konunun sürüncemede kaldığı biliniyordu. Ardından Gökçek’in özellikle Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez aracılığıyla, davaları Tanık’ın gündeminde tutmaya çalıştığı kulağımıza gelen fısıltılar arasındaydı. (Ölmez aynı zamanda Çankaya Belediye Meclis Üyesi olduğu için de böylesi bir görüşmenin aracılığı için “doğru adres” olarak karşımıza çıkıyor.)

Gökçek’in “dolaylı” davetleri sonrasında Gökçek-Tanık görüşmesi geçen hafta içinde Gökçek’in makamında gerçekleşti. Gökçek davaların geri çekilmesi halinde her iki belediyenin de çalışmalarının rahatlatacağını bu görüşmede de yineledi. Tanık ise Fas’ta yapılacak bir toplantıya katılacağını belirterek, son değerlendirmeyi yapmak için Gökçek’ten Perşembe gününe kadar süre istedi.

KRİTİK PERŞEMBE

Kentin yerel politikasının en önemli iki aktörünün kritik “Perşembe Zirvesi”nin sonucu hem Gökçek-Tanık ilişkisinin seyrini, hem de kentin gidişatını etkileyecek gibi gözüküyor. Perşembe Zirvesi öncesi yapılan görüşmede, Tanık’ın belediye binası yapmak istediği Güvenpark’taki eski Büyükşehir Belediyesi’ne ait bina ve Emek İş Hanı’nın geleceği konusunun da gündeme geldiği ancak Gökçek’in ilerleyen dönemdeki
işbirlikleri için anahtarın, davaların karşılıklı çekilmesi olduğu üzerinde durduğu görüşmeden sızanlar arasında. Bakalım iki isim iki gün sonra bir araya gelecek mi? Ya da kısa bir telefon görüşmesiyle Gökçek-Tanık arasında uzun bir küslük dönemi mi başlayacak.”

48 saat sonra göreceğiz.
X