Gündem Haberleri

  Gökçek hükümeti suçladı

  Hürriyet Haber
  07.01.2002 - 17:25 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, hükümetin doğalgaz fiyatlarında yeterli indirim yapmaya yanaşmadığını öne sürerek kendi indirimlerini yarın açıklayacaklarını söyledi. Zirve'de yüzde 37'lik indirim konusunda anlaşma sağlandığı iddia edildi

  ZİRVEDE ANLAŞMA

  Enerji Bakanı Zeki Çakan, bugün yapılan doğalgaz zirvesinde varılan mutabakata bağlı hazırlanan tebliğ gereği, Ankara için metreküpte 93 bin 34 lira,İstanbul'da 50 bin 752 lira, İzmit için 58 bin 719 lira, Bursa ve Eskişehir için de 39 bin 6 lira iyileştirme sağlandığını açıkladı.

  Çakan ayrıca, doğalgazda ATV uygulamasının, 1 Mayıs 2002 tarihine kadar erteleneceğini bildirdi.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, toplantıda Enerji Bakanlığı bürokratlarının afaki rakamlardan bahsettiğini belirterek hükümetin hiç bir şekilde KDV indirimine yanaşmadığını öne sürdü. Gökçek, pazarlıkların sonunda bakanlığın yeterli indirimi vermediğini iddia ederek toplantıdan bir sonuç alınamadığını belirtti.

  Bakanlığın sadece 10 bin lira indirim yapmayı kabul ettiğini belirten Gökçek, bu fiyatı aşağı indirmediklerini söyledi. Gökçek, BOTAŞ'ın 65 dolara alıp 165 dolara sattığını
   bakanlık ne indirim yaparsa belediyelerin hemen yarısını inmeye hazır olduğunu aktardığını söyledi.

  Melih Gökçek, bu gelişme üzerine Ankara`da doğalgaz fiyatlarında yapacakları indirimi, yarın basın toplantısıyla kendilerinin açıklamaya karar verdiklerini belirtti.

  Gökçek, yaptığı açıklamada, indirim konusunda yaklaşımlarının Bakanlık ve Botaş`tan farklı olduğunu belirtirken, "Ben indirimimi yarın kendim açıklayacağım dedim. Yarın inşallah Ankara Büyükşehir Belediye olarak resen yapacağımız indirimi, basın toplantısıyla vatandaşımıza açıklayacağız`` şeklinde konuştu.

  GÖKÇEK: `İNDİRİMİ, YARIN  AÇIKLAYACAĞIZ` 
      
  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent`te doğalgaz fiyatlarında yapacakları indirimi, yarın basın toplantısıyla kendilerinin açıklayacaklarını söyledi.  

  Botaş Genel Müdürlüğü`ndeki doğalgaz zirvesinden erken ayrılan Gökçek, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, toplantıya katılan bürokratların konuya ``zerrece vakıf`` olmadığını savundu. 

  Zirvede bir takım afaki rakamların sunulduğunu, ancak yapılan itirazlar ve sorulara bürokratlar tarafından inandıcı cevapların verilemediğini ifade eden Gökçek, şöyle konuştu: 
       
  EN SON ULAŞTIĞIMIZ NOKTA YÜZDE 4.27  
       
  ``Pazarlık için öğleden sonraya kaldık. Şimdi indirim bekleyen kamuoyuna içler acısı hadiseyi söyleyim. (KDV ne olacak) diyoruz. (KDV`yi gündeme getirmeyin) diyorlar. KDV`deki indirim sıfır. Sayın Bakana ne kadar inecekleriniz diye soruyoruz. En son ulaştığımız noktane kadar biliyor musunuz yüzde 4.27. Yani Türk parasına vurduğumuz zaman 10 bin lira. Sayın Bakan Botaş`ta 10 bin lira indirim yapıyor. (Aşağı yapabilmem mümkün değil) diyor.`` 

  Rusya`dan alınan doğalgazın bin metrekübünün 65 dolardan sınır teslimi olduğunu ve kendilerine 167 dolara satıldığı görüşünü yenileyen Gökçek, aradaki farkın nereye harcandığını sorduklarını, ancak ``onları anlatamayız`` yanıtını aldıklarını söylerken, şöyle devam etti: 

  ``Niçin anlatamazsınız? (Efendim onlar bizim masrafımız). Sayın Bakanım sizin masraflarınızı bilmeden biz nasıl yapacağız. (Efendim bizim maliyetimizde 9.27 kar var, başka kar yok). Sayın Bakanım bu karı nasıl yapıyorsunuz lütfen bize izah edermisiniz. (Hayır biz onu izah edemeyiz). Alış fiyatınızı söyler misiniz? (Hayır biz onu söyleyemeyiz). Peki Sayın Bakanım o zaman nasıl anlaşacağız, Lütfen z söyleyin kaç lira ineceksiniz (Önce siz söyleyin) dedi. Sayın Bakanım,siz ne kadar inerseniz ben yarısını hemen indireceğim, burada da açık kart veriyorum dedim. Neden, çünkü siz 65 dolara alıyorsunuz 167 dolara satıyorsunuz. Yüzde 129 karınız var. Yani daha önce 73 üzerinden yüzde 129 kar var, 65 olduğu zaman bu daha da artıyor.`` 
       
  `İNDİRİMİ KENDİMİZ YAPACAĞIZ`
       
  Enerji Bakanı Çakan`ın Botaş`tan bir indirimi kabul etmesinin söz konusu olmadığını savunan Gökçek, Bakan Çakan`ın, Botaş`ın dağıtım yaptığı illerde indirim yapmayı kabul ettiğini söyledi. 

  İzmit Belediyesi`nin de yüzde 28`e inmeyi kabul ettiğini belirten Gökçek, ``Sayın Bakanım ne kadar indirdiniz burada? Yüzde 17. İnsenizeBotaş`tan. Sonra herkes birden üstüne bunu ilave etsin. Niye üst  kademeden bunu iniyorsunuz. Sırf belediyeleri sıkıntıya sokmak için. Güya Botaş kendisini inmiş gibi gösteriyor. Nerden gösteriyor. Ana paranın üstüne koyduğu yüzde 45`ten yüzde 17`ye inmiş gibi gösteriyor.Yaptığı bu`` diye konuştu. 

  Sonuçta yarın kendisinin bir basın toplantısı düzenleyeceğini ve Başkent`te doğalgazı yüzde kaç indirdiklerini açıklayacaklarını ifade eden Gökçek, ``Kamuouyuna karşı bir sorumluluğumuz var. Vatandaş hem Enerji Bakanı hem Hükümetin durumunu iyice görsün, tanısın diye, ben indirimimizi yarın kendim açıklayacağım`` dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı