"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Gökçek’e öneri

BU yıl yağmurların az olması ve yer altı sularına yeterli karışım olmamasından yeraltında uzun süre duran suyun ağır metalleri bünyesine almasıyla birçok yerleşim yerinin içmesuyu arsenik oranı yüksek çıktı.

İzmir ile ilgili basında gördüklerimizden sonra CHP Soma ilçe örgütü adına Soma içme sularının arsenik oranı ve içilebilirlik tahlilinin yapılmasını istemiştik. Soma Belediyesi gizlediği verileri tekrar talebimizle 57 gün sonra kamuoyunu bilgilendirdi. İçme suyunu kullanmamalarını arsenik arıtma tesisi kuracağını açıkladı. Bizler yeniden bu tesis oluncaya kadar okullarımıza ve gıda üretim tesislerine tankerle su dağıtılması ve ilçe tarım, zabıta ve sağlıkçılar tarafından denetlenmesini ve halkımıza şebeke suyunu içmemelerini ve gıda üretiminde kullanılmamasını istemiştik. Ama bunların hiçbiri yapılmadı. Soma halkı şimdi arsenikli suyu kullanarak zehirlenmeye devam ediyor. Yerel yönetim halk sağlığı ile ilgili sorumsuzca bir ihmalle gerekenleri yapmadı.

İçişleri Bakanlığı, İzmir Belediyesi’ne müfettişler göndererek soruşturma başlattı. Arsenik ile ilgili aynı sorunları yaşayan iki yerleşim yeri arasında neden ayrım vardır. Soma ilçemizde arsenikli içme suyu tahlil sonuçları açıklanmadı ve halk sağlığı adına gereken tedbirler alınmadı ve halka gıda üretiminde temiz su verilmedi diye büyük bir ihmal vardır. İzmir’de arsenik teftişi yaparken, AKP’li Soma Belediyesini niye gözardı ediyorsunuz.

AKP İzmir’i almak adına her tür yıpratmayı yapıyor ama kendi partili belediyelere ne yolsuzluklarla ne de ihmallerle ilgili gereken soruşturma yapmayarak çifte standart yapıyor.

Halk bu seçimde sağlığımızı hiçe sayan ve yolsuzluk ve rüşveti gelenekselleştiren ve rejimi tehdit eden AKP ye gereken dersi verecektir.

(Not: Sayın Gökçek, ilçemizde acil arsenik denetimi yaptırmalı ve sonuçlarını açıklamalıdır.)

Abdullah SAKA-CHP Soma İlçe Başkanı

Yayalar uçsun mu

ANKARA yollarının F1 pistine döndüğünü anlatan (21.10.2008) okurunuz, yaya kaldırımlarının olmadığını yazmıştı.

Ben de aracımla hergün Batıkent istikametinden gelip Gimat kavşağından sağa dönerek Anadolu Bulvarı’nı takip ederek, Eskişehir Yolu’na çıkıyorum.

Bu güne kadar hiç dikkat etmemişim yayınladığınız yazı üzerine etrafıma baktığımda Anadolu Bulvarı’nda İstanbul Köprüsü’nün altından geçilmesinden itibaren Eskişehir Yolu’na kadar (tahmini 4 km.) ne yolun sağında nede solunda yaya kaldırımı yok. Yaya kaldırımı olmadığı gibi en azından çizgi ile belirtilmiş yaya emniyet şeridi dahi yok. Araçlar korkuluklara sıfır gidiyor ve korkuluğun dışı ise hendek. Pes yani!

Acaba diyorum Melih Gökçek Bey’in değişik fikirlerimi var, yaya kaldırımların tamamını kaldırıp yerlerine teleferik mi koyacak, yoksa yayalara uçmayı mı öğretecek.

Bu memlekette çoğunluğun arabası, makam aracı çoğu zamanda otobüse binebilecek parası yok. Hiç değilse yaya gitme lükslerini ellerinden almayın Sayın Başkan. Kenan UNCU

Bilişim çağında bilişimciye kadro yok

MİLLİ Eğitim Bakanlığı aldığı kararla her okulda bir ’Bilişim Sınıfı’ kurmaya başladı. Bu günümüz Türkiye’si açısından sevindirici bir durumdur. Ancak bilişim sınıflarında profesyonel öğreticilerin sayısı (4 yıllık fakülte mezunu bilgisayar öğreticileri) beklenilen ve istenilen seviyede değildir. Bunu Sayın Bakanımız da 2008-2009 eğitim yılı açılışı haftasında TRT4’de katıldığı bir programda en fazla alım Sınıf Öğretmenliği daha sonra İngilizce ve Bilişim Teknolojileri diyerek de dile getirmiştir. Ancak 2008/3 Sözleşmeli öğretmen alımında Bilişim Teknolojileri’ne 307 kontenjan ayrılarak Sayın Bakanın söylediği gibi bir tablo oluşmadı. Branşların kontenjan sıralamasında Bilişim Teknolojileri 3. değil 13. sırayı aldı.

Acaba 1.5 ay gibi kısa bir sürede ne değişmiştir de Sayın Bakanın söylediği gibi en fazla alım Sınıf Öğretmenliği daha sonra İngilizce ve Bilişim Teknolojileri olarak gerçekleşmemiştir.

En azından 2009 Şubat atamasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu Bilişim Sınıflarının sadece fiziksel bir sınıf olarak kalmamasını ve yapılan bu değerli ve çok önemli çalışmanın yeterli ve beklenen sayıda usta öğreticilerle desteklenerek daha da anlamlı olmasını istiyoruz.

Öğretmen adayları

Yine yanmaz oldu

BU, size bu konuyla ilgili üçüncü yazışım altı ayda. Son yazdığım yazı şu idi 16.09.2008 tarihinde yayınladınız. Yaklaşık iki ay önce demiştim ki: ’Konutkent1 girişindeki (Eskişehir Yolu Mesa sitesinden Yaşamkent’e kadar olan kısım) yol aydınlatma lambalarının 4 aydır yanmadığını yazmıştım. O zamandan bu zamana kadar hala lambalar yanmamaktadır. Bu işle kim uğraşıyor anlamadım. Büyükşehir Belediyesi mi yoksa Tedaş mı? Lütfen yetkililere bir kez daha sesleniyorum. lütfen ilgilenin.’ Bu yazımdan bir hafta sonra lambalar yandı, fakat bu iki hafta sürdü. İki hafta ama gece ve gündüz hiç sönmeden yandı. Şimdi bir haftadır yine lambalar yanmaz oldu. Her halde yetkililer biz bunu bir yakalım nasıl olsa vatandaşı kandırırız, diyorlar. Ben sizden bu sefer bu lambaların niye yanmadığının yetkililer tarafından açıklanmasını ve bu aydınlama direklerini yapan firmadan teslim alındımı, alınmadıysa yaklaşık bir yıldır neden doğru dürüst yanmadığının açıklanmasını istiyoruz.

Enver SALMANOĞLU

Biliyor musunuz

ANKARA Büyükşehir Belediyesi, tüm birimlerini bir araya toplayacak 32 bin m2 açık alan üzerine 25 katlı hizmet binasının kasım ayında hizmete gireceğini...

GÜNÜN SÖZÜ

"Yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin aynı kişi veya aynı hükümet makamlarında birleşmesi halinde özgürlük yoktur."

(Montesquieu)
X