ANKARA HABERLERİ

Gökçek Dünya Belediye Başkanlığı'na aday

Hürriyet Haber
14.07.2012 - 16:32Son Güncelleme :

Londra’daki Dünya Belediye Başkanları Vakfı'nın anketle belirleyeceği "Dünya Belediye Başkanı" unvanına Başkan Gökçek aday gösterildi.

Hürriyet Haber

Türkiye’den tek aday

MERKEZİ Londra’da bulunan Dünya Belediye Başkanları Vakfı (City Mayor Foundation) 2004 yılından bu yana düzenlediği anketle her yıl Dünya Belediye Başkanı’nı seçiyor. Ticari amacı olmayan vakfın bu yılki anketine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de aday gösterildi. Gökçek, 2012 Dünya Belediye Başkanı (World Mayor 2012) yarışmasına katılan adaylar arasında eleme sonucunda kalan 25 isim arasında Türkiye’yi temsilen tek aday olarak yer alıyor.
2004 yılında ilk kez gerçekleştirilen ankette Dünya Belediye Başkanlığı’nı bugüne kadar Tiran, Atina, Melbourne, Cape Town, Mexico City belediye başkanları kazandı. 2003 yılında kurulan Dünya Belediye Başkanları Vakfı tarafından bugüne kadar beş kez verilen ödül için Gökçek’in rakipleri arasında ABD’den Minneapolis, Brezilya’dan Rio de Janeiro, Polonya’dan Krakow, Hollanda’dan Roterdam, İtalya’dan Florence gibi önemli şehirlerin belediye başkanları bulunuyor.

205 bin kişi
910 isim önerdi

2012 Dünya Belediye Başkanı yarışması için 17 Mayıs’ta son bulan interaktif ankette ilk etapta 205 bin kişi, belediye başkanlığı görevini aktif olarak sürdüren 928 ismi önerdi. 24 Mayıs’ta yapılan ön elemede, oylama ve yorumların değerlendirilmesi sonucu 910 isim 98’e düşürüldü. 18 Haziran’da yapılan son elemede ise 2012 Dünya Belediye Başkanı olmaya aday 25 isim belirlendi. Bu isimler Kuzey Amerika’dan beş, Latin Amerika’dan dört, Avrupa’dan yedi, Asya’dan beş, Avustralya’dan iki, Afrika’dan iki belediye başkanı olarak vakfın resmi internet sitesinden duyuruldu. Dünyanın en iyi belediye başkanının belirleneceği yarışma, internet oylaması yöntemiyle sürdürülüyor.

Gökçek Dünya Belediye Başkanlığına aday

HABERİN İZAHI/MİZAHI

İzahla mizah bazen iç içedir: Başkan Melih Gökçek "Dünya Belediye Başkanı" olsaydı, muhtemel icraatları ne olabilirdi mesela...

Güney Afrika Cape Town'a peluş hayvanlardan oluşan Peluş Hayvanat Bahçesi

Venedik'e dünyanın en büyük fıskiyesi.

Roma'nın Romus ve Romulus'u emziren kurt figürü ambleminin değiştirilerek, Ankara Kedisi yavrılarını emziren Ankara Keçisi'ne dönüştürülmesi.

Londra'daki Pudding Sokağı'nın adının Fırında Sütlaç Sokak, Kings Road caddesininin Padisahs Road olarak değiştirilmesi.

Hyde Park'tan yol geçirilmesi ve Başbakanlık binasının oraya taşınması.

Eskişehir Yolu'ndaki Dev Kafes'in Tiran'a ihraç edilmesi.

Havana'daki Nazım Hikmet heykelinin kaldırılması.

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Gökçek Dünya Belediye Başkanlığı'na aday hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Temmuz 2012 tarihinde saat 16 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gökçek Dünya Belediye Başkanlığı'na aday haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı