Gündem Haberleri

  Gökçek "ajan" dedi, BBC yanıt verdi

  Hürriyet Planet
  24.06.2013 - 17:47 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in BBC ile ilgili sosyal medyada başlattığı kampanyaya İngiliz yayın organından kurumsal cevap geldi.

  BBC Küresel Haber Dairesi Başkanı Peter Horrocks, Gökçek'in başta BBC Türkçe'den gazeteci Selin Girit olmak üzere İngiliz yayın kurumu aleyhinde başlattığı kampanyayla ilgili şu açıklamayı yaptı:
   
  ''BBC, Türkiye'de yetkililerce sürdürülmekte olan ve BBC'nin güvenilirliğine darbe vurmayı, muhabirlerini de sindirmeyi amaçlayan kampanya nedeniyle büyük kaygı duymaktadır.
   
  Türkiye'deki protestoları izleyen muhabirlerimizden biri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kendisine, doğrudan adını anarak sosyal medyada saldırmasının ardından çok sayıda tehdit mesajına hedef olmuştur. BBC ve bünyesindeki bütün gazeteciler tarafsız ve bağımsız gazetecilik ilkesine bağlıdır. BBC muhabirlerinin bu şekilde doğrudan hedef alınması kabul edilemez.
   
  BBC'nin yayınları konusunda kurumsallaşmış yorum ve şikâyet mekanizmaları vardır. Türkiye'deki yetkililere bu mekanizmaları kullanmaları çağrısında bulunuyoruz.''

  "SELİN YALNIZ DEĞİLDİR"

  BBC Türkçe çalışanları da bir açıklama yaparak Girit'e desteklerini ifade etti. Gezi Parkı protestoları sırasında birçok uluslararası haber kuruluşuyla birlikte BBC'nin de Türk yetkililerin hedefi olduğuna dikkat çeken ekibin açıklamasında, "Selin'e yönelik karalama kampanyasını güçlü bir dille kınıyoruz ve şunu çok açık bir dille ifade etmek istiyoruz: Selin Girit bir gazetecidir. Meslektaşımız ve arkadaşımızdır. Ve yalnız değildir" denildi.

  BİRLİKLERDEN BBC'YE DESTEK

  İngiltere Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ) da BBC'nin yaptığı açıklamaya tam destek verdi. Açıklamada, "BBC Türkçe bünyesindeki NUJ üyelerinin meslektaşlarına yönelik saldırılar karşısında bir olduğu" vurgulandı. NUJ Genel Sekreteri Michelle Stanistreet, "Türk makamlarına güçlü bir mesaj göndermek istiyoruz: Zor zamanlarda gazetecileri hedef almak kabul edilemez. Gazetecileri korkutma girişimlerini kınıyoruz, tehditler acilen sona ermeli" dedi. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Başkanı Jim Boumelha ise, "Türk hükümeti gazetecileri hedef alıp korkutmaktan vazgeçmeli ve onların korku ve sansür olmadan protestoların haberini yapmasına izin vermeli" açıklamasını yaptı.

  GİRİT İÇİN "AJAN" DEMİŞTİ

  BBC'nin Türkiye'deki Gezi gösterileriyle ilgili haberlerini eleştiren Gökçek dün Twitter'da, "#İNGİLTEREADINAAJANLIKYAPMASELİNGİRİT" ve "#BBCTÜRKİYEYİKARIŞTIRMAHABERLERİDOĞRUVER" hashtag'leriyle kampanya başlatmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı