Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Gökçeada’da Rum ortaokulu ve lisesi açılıyor

  AA
  21.07.2015 - 12:06 | Son Güncelleme: 21.07.2015 - 12:09

  Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde geçen sene ilgili yönetmelik gereği eksiklikleri giderilemediği için açılışı yapılamayan Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesinde bu yıl eğitime başlanması bekleniyor.

  -Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi Kurucu Temsilcisi de olan İmroz Eğitim ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İoakim Makis Kamburopulos, planlarında olmasına rağmen okulun açılışını 2014-2015 eğitim öğretim yılına yetiştiremediklerini söyledi.

  İlgili yönetmelik gereği okuldaki eksikliklerin giderilmesi konusunda tüm çalışmaları yeniden gözden geçirdiklerini anlatan Kamburopulos,yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde bu eksiklikleri giderdiklerini belirtti.

  Okulun açılması için yasal işlemlerin sürdüğüne değinen Kamburopulos, şöyle devam etti:
  "Bu hafta Ankara'dan, bakanlıktan gelecek izni bekliyoruz. Okulumuzun açılması için umutluyuz. Şu anda aksilik olacağını düşünmüyoruz çünkü mevzuatın gördüğü tüm detayları yerine getirdik. Bunun için açık bir şey bırakmadık. Bu konuda hiç kimseyi mahcup etmek istemiyoruz. Bugüne kadar öngörülen her şey yerine getirildi. Şu anda her bakımdan hazırız."

  Okul için gerek Ankara gerekse Çanakkale ve Gökçeada Milli Eğitim Müdürlüğü’nden büyük yardımlar aldıklarını, bu yakınlığın kendilerini mutlu ettiğini anlatan Kamburopulos, "Tabii bu yakınlıktan dolayı da süreç çok iyi işliyor. Bu yıl hiçbir sorun çıkmayacağını düşünüyoruz. Zaten önümüzdeki hafta her şey belli olacak diye bekliyoruz. İzin durumumuz kesinleşecek. Okulda geri kalan her şey hızlı şekilde hazırlanıyor" diye konuştu.

  Kamburopulos, ilçe halkının da okulun açılıp açılmayacağını merakla beklediğini söyledi.

  İlçede yaşayan 10 ailenin okula ilgi gösterdiğini anlatan Kamburopulos, "En az 5-6 öğrenciyle açılışı yapabileceğimizi düşünüyorum. Bunun dışında en az 5 ailenin de adaya tekrar yerleşebileceklerini umuyorum. Tabii bu söylediğim, bir aksilik çıkmazsa olacak. Ailelerin durumlarını biliyoruz. Birçok farklı nedenle durumlar çok sık değişebiliyor" dedi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı