Gökalp, Türkeş’in ismini buğdayda yaşatacak

Hürriyet Haber
14.07.2001 - 16:12 | Son Güncelleme:

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, "Türk tipi inek" ve "Türk tipi tavuk" projelerinden sonra bitkileri de ülkücü yaptı. Bitki tohumlarının sınıflandırmasını yapan Gökalp'in bakanlığı, tohumları; "Alparslan, Turan, Altay, İzgi, Atilla, Türk-ay, Turkuaz, Türkmen, Ata 100" gibi isimlerle tescil etti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, "Bitki Çeşitlerinin Tescil Edilmesine İlişkin Yönetmelik" kapsamında tohumların tescil işlemlerini tamamladı. MHP'li Hüsnü Yusuf Gökalp'in Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, tohumlara ilişkin Tebliğiyle "Türk tipi inek ve tavuktan sonra Türk tipi bitki" projesini de uygulamaya koydu. Tescil edilen tohumluklara, ülkücülerle özdeşleşen isimler verilmesi dikkat çekti. Bu çerçevede,ekmeklik buğday "Altay 2000, Turan, Türkmen, Kırgız" isimlerini alırken, çeltiğin yeni adı "Osmancık ve Yavuz" oldu. Mercimek "Malazgirt", nohut "Çağatay", ayçiçeği ise "Türk-ay" isimleriyle tescil edilirken, susama "Orhangazi", haşhaşa "Afyon Kalesi-95", şeker pancarına "Türk Şeker", bibere ise "ATA 100" ismi verildi.

EKMEKLİK BUĞDAY’IN ADI İZGİ

Gökalp'in tebliğiyle MHP'nin eski genel başkanı Alparslan Türkeş'in isminin ekmeklik buğdayla yaşatılması sağlandı. Ekmeklik buğday tohumlarından biri de "Alparslan" adıyla tescillendi. Ayrıca MHP'li TBMM Başkanı Ömer İzgi'nin soyadı da yine ekmeklik buğday tohumuna verildi.

SALKIMOTU TOHUMUNA KIZILDERİLİ ADI

MHP'liler, "Kızılderililerin Türk olduğuna" ilişkin iddialarını bitki tohumluklarına verdikleri adlarla sürdürdü. Salkımotu tohumu efsanevi kızılderili lideri "Geronimo" olurken, diğer tohumlukların adları şöyle belirlendi:

Susam: Özberk, Cumhuriyet 99, Osmanlı 99, Tan 99, Orhangazi 99,
Haşhaş: Anayurt 95, Afyonkalesi 95, Karahisar 96
Biber: Ata 100, Hülya, Menderes, Uraz
Mercimek (Kışlık çeşitler): Fırat 87, Sazak 91, Kayı 91, Kafkas, Özbek (Yazlık çeşitler): Emre 20, Malazgirt 89, Sultan 1
Nohut: Aziziye, Çağatay, Diyar 95
Kurufasulye: Şahin 90, Noyan Bey 98, Yakutiye 98
Ayçiçeği: Tağlı araştırma enstütülerinde, tohumla ve Köyişlerine İzgi 2001, Alpu 2001, Atilla 12, Saraybosna, Turan, Alparslan, Nenehatun
İki sıralı arpa: Karatay 94, Balkan 96, Süleyman Bey 98, Anadolu 86, Cumhuriyet 50
Mısır: Matador, Türk Tek Melez 81, atlantis, othello, ant bey
Çeltik: Trakya, Meriç, Kral, Yavuz

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı