Gökalp, Cottarelli ile çay içip, tarımı tartışacak

Hürriyet Haber
22.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.05.2000 - 00:01

26 Mayıs'ta IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile hububat fiyatlarını görüşeceklerini söyleyen Tarım Bakanı Hüsnü Gökalp, ‘‘Biz onunla, sohbet eder, çay içer tartışırız. Cottarelli de Türkiye'deki çiftçilerin kötü duruma düşmesini istemez’’ dedi.

TARIM ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Gökalp, 26 Mayıs'ta, IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli ile görüşeceklerini söyledi. Gökalp, hububat fiyatı rakamlarının, geçen yıl açıklanan fiyatlara göre hesaplanmayacağını belirterek, ‘‘tarla maliyeti fiyatına göre, şu anda niyet mektubunda bulunan rakamlar bizi kurtarır’’ dedi. Niyet mektubu hazırlanmadan önce hazırlıklarını yaptıklarını ve bir tarla maliyeti çıkardıklarını anlatan Gökalp, bu konuda şunları söyledi: ‘‘Tarla maliyeti derken, kullanılan mazotu, gübreyi, ilacı alıyorum bir kilo buğday kaça mal oluyor onu hesaplıyorum. Buğdayın maliyetini çıkarttıktan sonra, bunun üzerine, yüzde 20-25çiftçi karını ve yüzde 5 mesleği devam ettirebilme payı koyuyorum ve ona göre hareket ediyorum.’’

Gökalp, 26 Mayıs'ta yapacağı görüşmeyle ilgili olarak da ‘‘Biz onunla, sohbet eder, çay içer tartışırız. Cottarelli de Türkiye'deki çiftçilerin kötü duruma düşmesini istemez. Mevcut rakamlar üzerinde tartışırız. IMF buraya, herhangi bir kesimin mağdur edilmesi için gelmedi, oturup tartışacağız’’ diye konuştu.

DÜNYA İLE KIYASLAMA

Cottarelli ile görüşmesinde, tarımda bir yıllık yapılanları, geçirilen yasaları, komisyonda bekleyen yasaları, ürün rekoltelerini, niyet mektubunda tahılla ilgili olarak yer alan hususları ve fiyat oluşumlarını görüşeceklerini belirten Gökalp, dünyadaki üreticilerin girdi maliyetlerini ve Türkiye'deki girdi fiyatları gibi konuların da ele alınacağını bildirdi.

Gökalp, görüşmede, Türkiye'nin tahıl alımındaki genel prensipleri,Tarım reformunun altyapısını oluşturan yasal düzenlemeleri, hayvancılık projesini, çiftçi kayıt sistemini konuşacaklarını belirterek, ‘‘Tarımda veri tabanı çiftçileri alt alta yazmak değildir.Çiftçi ne kadar girdi kullanır, neyi nereye satar... bunlardır’’ şeklinde konuştu.

Gökalp, tarım ürünleri sigortasının Hazine tarafından getirilmesi gerektiğini kaydetti. Gökalp, tarım ürünleri sigortası konusunda taslak hazırlayıp Hazine'ye verdiklerini hatırlatarak, bunun bir an önce yasalaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı