"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Göğsümüzü gere gere söyleyelim

ATATÜRK’ün yüce adını, maskara olmaktan kurtarmak için bari biz bu adamlara karşı durmasını bilelim ve göğsümüzü gere-gere onlara seslenelim:

Çağdaş uygarlığa sırt çevirmek Atatürkçülükse, biz Atatürkçü değiliz.

Hayatta en hakiki mürşit ilim değilse, biz Atatürkçü değiliz.

Vicdan ve fikir özgürlüğü doğruyu aramak, doğruya inanmak, inandığımızı savunmak hakkını bize vermiyorsa biz Atatürkçü değiliz.

Ulusal bağımsızlık, başkalarının uydusu halinde yaşamak anlamına geliyor ve halkçılık ilkesi halkın bir mutlu azınlık elinde cennet vaadleri ile ömrü billah sömürülmesi sayılıyorsa biz Atatürkçü değiliz.

Onlara bunu söyleyeyim. Bıkmadan, usanmadan hergün söyleyelim.

Atatürk’le de, Atatürkçülük de hiçbir bir ilişkileri olmadığını ispat edene dek söyleyelim."

(Nadir NADİ- Cumhuriyet’de 1965’deki ’Atatürkçü Değilim’ başlıklı yazısından)

Real’de dikkat gerekiyor

ANKARA’daki Real AVM’den alışveriş etmeden önce bir kez daha düşünmelisiniz.

Geçenlerde oradan alışveriş yapıyordum. Sebze meyveleri tartan kişinin başında bir tartışmama çıktı. Fasülyenin kilosu ucuz olanını alan hanımefendinin taze fasülyesinin tartıda torbasına pahalı ürün etiketini koymuşlar. Bu yanlışlık olur mu hiç?

Akşam evime geldim. Durumu eşime anlattım. O da dedi ki Real’le ilgili ben de bazı olumsuz şeyler duydum. Sen alışveriş fişini kontrolettin mi, dedi. Dünyada aklıma gelmemişti. Gittim aldım. Baktım ki aldığım bir ürünün iki kez yazmışlar. Tam 8.5 YTL fazla yazılmış ve ödemişim. Görmesem ödenmişti. Gittim, itiraz ettim. Pişkinlikle kabul ettiler ve iade ettiler.

Ama ben kazıklandığıma mı yanayım, oraya 2 kez gidip yaktığım benzin ve harcadığım zamana mı yanayım?

Bir de günde 2000 alışveriş yapılsa herbirinden 3-5 lira fazla alınsa, paraya bakar mısınız?

Lütfen herkesi uyaralım da Real’den alışveriş yaparken çok dikkat etsinler.

Yasemin SEVGİ

Çocuklarımızı zehirleyen internet-cafeler

ALTINDAĞ, İskitler semtinde oturan 3 çocuk annesiyim. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’in unuttuğu başkentin tam merkezinde olan İskitler’de oturuyorum. 3 yıl önce sanayinin kalkması çalışmaları ile umutlanan, 3 yıl sonra bugün boşaltılan yerlere yeni sanayi dükkánlarının açılışını ve bazı barakaların içine tinercilerin yerleşmesini izleyerek tükenen bir ev hanımıyım. Yıkıntılardan ve harabelerden kurtulmayı beklerken o yıkıntıların tekrar ’gizli-gizli’ sanayileşmesini görmek nasıl kandırıldığımızın resmidir. Sadece bu kadarda değil... Semtimiz bir taraftan LPG istasyonları ile işgal edilirken, çok sayıda açılan (ruhsatsız ve denetimsiz) internet-cafeler ile çocuklarımız zehirleniyor. Elbette ki gelişime ve internete açığız ancak okul karşılarına açılan ve yasaların hiçe sayıldığı, hukuku çiğneyerek hizmet veren internet-cafelere karşıyız.

Karşıyız çünkü Aslanbey ve Samanyolu Caddeleri’nde iki okulumuza 30 metre yakınlığında olan iki internet-cafe... Denetim ve ruhsat verme yetkisi emniyette iken var olmayan şimdi ise okul formaları ile çocuklarımızı zehirleyen inter-cafeler!

Ayşe C.
X