Ege Haberleri

  Göçmenler örgütleniyor

  Hürriyet Haber
  21.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YUNANİSTAN'dan Türkiye'ye 1923 yılında göçe zorlananlar Lozan Mübadilleri Vakfı Girişimi adı altında örgütleniyor. Emlakbank Sosyal Tesisleri'nde yapılan toplantıya mübadele ile Türkiye'ye gelenleri çocuk ve torunları katıldı. Vakfın kurulması için yasal sürecin devam ettiğini belirten Girişimin Sözcüsü Sefer Güvenç, (fotoğrafta) ‘‘Lozan Anlaşması çerçevesinde iki ülke arasında imzalanan Nüfus Mübadele Sözleşmesi gereği uygulanan zorunlu göç bizleri zor durumda bıraktı’’ dedi.

  MÜBADELE Sözleşmesi kapsamında Türkiye'den 1 milyon 200 bin ortodoks Rum'un, Yunanistan'dan da 600 bin Müslüman Türk'ün göçe zorunlu kılındığını söyleyen Güvenç, ‘‘Deprem sonrası iki ülke arasında dostluk patlaması kalıcı kılmayı hedefliyoruz’’ diye konuştu.

  GÜVENÇ ayrıca, ‘‘Her iki ülkede de ortak kültürün izleri var. Bunların korunması gerekiyor’’ dedi. Toplantıya Bergama eski Belediye Başkanı Sefa Taşkın, Aliağa Belediye Başkanı Hakkı Ülkü ve ilk mübadele kitabı ‘‘Büyük Mübadele'nin’’ yazarı Kemal Arı da hazır bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı