Dünya Haberleri

  Göçmen karşıtı partinin reklamı İsveç'i karıştırdı

  AA
  04.08.2015 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin, Suriye'den gelen 2 milyonu aşkın mülteciye kapılarını açtığı bir dönemde, İsveç, ülkedeki 4 bin göçmen nedeniyle karıştı. Karışıklığın nedeni ise göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen Demokratlar Partisi'nin (SD) verdiği bir reklam. Parti, metro istasyonlarına yerleştirilen ilanlarla, sokaklarda dilencilik yapanlar nedeniyle ülkeye gelen turistlerden özür diledi.

  SD, Stockholm'deki metro istasyonlarının duvarına verdiği alınlarda, "Bizim en büyük problemimiz ülkemize organize olmuş çetelerin getirdiği dilenciler. Uluslararası çeteler insanımızın iyi niyetini suistimal ediyor. Hükümet de bu durumu seyrediyor. Sizlerden özür diliyor ve söz veriyoruz, 2018 yılında seçimleri kazanınca daha iyi bir İsveç ile karşılaşacaksınız” ifadelerine yer verdi.

  Göçmen karşıtı partinin reklamı İsveçi karıştırdı

  Reklam İsveç'teki merkez medyadan büyük tepki gördü. Reklam, sosyal medyada tepkilere neden oldu. Reklamın kaldırılması için sosyal medyada kampanyalar başlatılırken, Stockholm Belediyesine de şikayet maillerinin yağdığı bildirildi.

  İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, İsveç sokaklarında Romanya ve Bulgaristan'dan gelerek dilenenlerin sayısının 4 bin 200 civarında olduğu belirtildi.

  Göçmen karşıtı partinin reklamı İsveçi karıştırdı
  *İsveç bundan daha iyisini yapmalı

  GÖÇMEN KARŞITI PARTİ OYLARINI ARTIRMAYADA DEVAM EDİYOR

  Öte yandan İsveç Kamuoyu Araştırma Şirketi Nyheter Idag/Sentio son araştırmasında, göçmen karşıtı İsveçli Demokratlar Partisi'ne desteğin yüzde 23,3'e çıktığı belirtildi. Geçen yıl yapılan genel seçimlerde göçmen karşıtı parti yüzde 12 oranında oy almıştı.

  Ankete göre, ana muhalefet sağ liberal partinin oy oranı yüzde 20,8 olurken, göçmen karşıtı parti 23,3'lük oy oranıyla ülkenin 2. büyük partisi oldu. İktidarın en büyük partisi sosyal demokratların oy oranı ise ankete 24,1 olarak yansıdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı