Göçmen gençlere şans verin

Hürriyet Haber
01.12.2014 - 10:41 | Son Güncelleme: 01.12.2014 - 10:41

Almanya’da gözler ‘7. Uyum Zirvesi’nde. Göçmen kökenli gençlerin iş bulmakta çektiği sıkıntılar ise zirvenin ana konusu. Başbakan Merkel de haftalık video mesajında konuyla ilgili işverenlere seslendi: “Göçmen gençlere şans verin.”

ALMANYA'da araştırmalar acı bir gerçeği ortaya koydu; İşyerleri meslek eğitimi başvurularında, aynı not ortalamasına rağmen, Türk ve Arap Göçmen gençlere şans verinisimli gençleri değil, Alman isimli gençleri tercih ediyor.

Başbakan Angela Merkel, bugün 7. Uyum Zirvesi'ni topluyor. Zirveye Uyum Bakanı Aydan Özoğuz, Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, Çalışma Bakanı Andrea Nahles, Eğitim Bakanı Johanna Wanka, İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve işverenler katılıyor. Zirvede, yabancı isimli gençlerin meslek eğitiminde dışlanması ele alınacak. Amaç; Göçmen kökenli gençlere daha fazla şans tanınması için kamuoyu ve işverenleri duyarlı hale getirmek.

Başbakan Merkel, zirve öncesi yayınladığı haftalık video mesajında ise işadamlarına seslendi:
“Göçmen kökenli gençlere şans verin. Halen çok potensiyel kaybediyoruz.” Video mesajında işadamı Jürgen Juhani Henke'nin sorularını yanıtlayan Başbakan Merkel, yabancı isimli gençlerin iş görüşmesine çağrılmakta zorluk çektiğini kabul etti. Merkel, işadamlarına ve gençlere şu çağrıda bulundu: “Göçmen kökenli gençlerin zorluk çektiği maalesef doğru. Bu nedenle konuyu yeniden ele alıyoruz. Bizim kalifiye iş gücü açığımız var. Başarılı hizmet verecek, iyi eğitimli gençlere, kökenine bakmadan şans tanımalıyız. Gençlere ise tavsiyem şu; Başvurunuzu yapın, ama olumsuzluklar yaşarsanız, bunu da bize bildirin. Biz de ‘Bu olmaz’ diye buna karşı önlem alalım.”

POTANSİYEL KAYBEDİYORUZ

Okullarda meslek eğitimi öncesi gençleri mesleğe hazırlayan çalışmalar yapıldığını belirten Başbakan Merkel, bu konuda ‘Gençlik Meslek Ajansı’ modelini örnek gösterdi. Bu modellerle gençlerin okulu bitirmeden iki yıl önce mesleğe hazırlandığına işaret eden Merkel, yabancı diplomaların tanınmasının olumlu bir adım olduğunu, mesleklerini ilerletmeleri için çalışmalar yapmak gerektiğini, işverenlerin de bu diplomaları gözardı etmemesi gerektiğini vurguladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı