« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Göçek ve Özkahya hakkında suç duyurusu

Güney Marmara Doğal Ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED), yanlı ve yanlış hakem hatalarının Bursaspor'u yakından etkilediği gerekçesi ile Hakem Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek'in, aynı zamanda MHK'nın incelemesi hususunda savcılığa suç duyurusunda bulundu.

EMRE KOŞAK - BURSA / DHA
SON GÜNCELLEME

Bursaspor'un, Spor Toto Süper Lig'in 21'inci haftasında deplasmanda Eskişehirspor, ardından da 22'nci haftada kendi sahasında Gaziantepspor ile oynadığı karşılaşmalar sonrasında yeşil beyazlılar karşılaşma hakemlerinin yanlı ve yanlış kararları olduğunu iddia etti. Güney Marmara Doğal Ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED), yanlı ve yanlış hakem hatalarının Bursaspor'u yakından etkilediği gerekçesi ile Hakem Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek'in, aynı zamanda MHK'nın incelemesi hususunda savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

"19.02.2011 Cumartesi günü Saat:16.00'da Bursa Atatürk Stadyumu'nda oynanan Bursaspor-Gaziantepspor maçının orta hakemi Hüseyin Göçek'in verdiği yanlış ve yanlı kararlarla oyunun seyrini değiştirmiştir.Hakemlere duyulan güven oldukça sarsılmıştır.Geçen sezon kaleciler hakkında şike iddiaları vardı.Kamuoyunda büyük rahatsızlıklar,tartışmalar yaratmış ve bunun sonucunda soruşturmalar açılmıştı. Bu sezon ise tartışmaların odağında nedense hakemler var.Yanlış verilen penaltılar,tartışmalı kırmızı kartlar,golle sonuçlanan ofsaytlar kamuoyunda çok ciddi rahatsızlıklar yaratmaktadır.Bu kararlarla,bir kentin moral değerlerinin bozulduğunu,heyecanın dağıldığını görmekteyiz.Örneğin Eskişehir-Bursaspor maçı hakemi Halis Özkahya,alakasız penaltı vererek oyunun seyrini değiştirmiştir.Sadece Bursaspor'a yönelik değil birçok spor kulübümüz yanlış ve yanlı kararlardan dolayı sıkıntı ve şok yaşamaktadır.

13 ve 20 Şubat 2011 Saat:21.00'de yayınlanan Kanaltürk Telegol programında Türkiye'nin saygın eski hakemlerinden Ahmet Çakar'ın Bursaspor maçlarını değerlendirirken yaptığı açıklamalarında, "Birileri düğmeye bastı.Kalem kırıldı.Bursaspor devre dışı bırakılmak isteniyorödemesi ve buna benzer açıklamaları şok yaratırken Hüseyin Göçek'in nasıl yanlış ve yanlı yönettiğinin bu açıklamalarla Bursaspor-Gaziantep maçının Bursaspor aleyhine nasıl döndüğü ile örtüşmektedir. Üstelik tüm spor yorumcularının bu görüşlerde olması haklılığımızı göstermektedir.

Bu nedenle MHK incelenmelidir. Kanaltürk Telegol yorumcusu Ahmet Çakar niçin böylesine iddialı açıklamalarda bulunuyor. Bildiği bir şey var mı ki, böylesine üstüne basa basa konuşuyor? Kaldı ki bir ülkede şüphe duyguları futbol sahalarında dolaşıyor ise,şike iddiaları söylentileri var ise, Türk sporu büyük yara alır. Hakemler maçları adil, objektif yönetmekle yükümlüdür. MHK bir ahlak okulu olmak durumundadır. Bütün Spor Kulüplerimiz MHK'ya güvenmelidir. MHK'nın meslek onuru her şeyden önemli olmalıdır.

Bu nedenle adı geçen Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya'nın ifadesinin alınması, Merkez Hakem Kurulu'nun bu konu ile ilgili bilgisine başvurulması, suç unsurlarının aydınlatılması, gerekli takibin başlatılması hususlarında gereğini arz ederiz."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler