Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Göç Treni’ne kırmızı halı

  Hürriyet Haber
  31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.10.2011 - 23:45

  Türkiye’den Almanya’ya göçün 50. yılı anısına İstanbul Sirkeci tren garından kalkan Göç Treni, dün yerel saatle 14.40’da Almanya’nın Münih Tren Garı’na ulaştı.

  Canlı yayın

  İçinde bakan, gazeteci ve birinci kuşaktan yolcuların bulunduğu tren, Münih Tren Garı’nda büyük bir törenle karşılandı. Trenin girdiği 12 numaralı perona kırmızı halı serildi, kurulan sahnede ünlü müzisyen Burhan Öçal ve grubu Türk müziği çaldı. Yüzlerce Türk, 50 yıl önce başlayan göçü yeniden yaşamak için, Münih Tren Garı’nı doldurdu. Sirkeci’den kalkan Göç Treni’nde bulunan Yurtdışı Türklerden Sorumlu Devlet Bakanı Bekir Bozdağ ile Almanya Uyum Bakanı Maria Böhmer’i, Almanya’nın Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann ile Münih Büyükşehir Belediye Başkanı Christian Ude karşıladı. TRT ve Bavyera Televizyonu (BR) Göç Treni’nin Münih tren garına girişi ve buradaki programı canlı yayınladı.

  Göç Treni’ne kırmızı halı Göç Treni’ne kırmızı halı

  Patates, seni seviyorum

  TÜRKİYE’den göçün 50. yılı kutlamaları çerçevesinde misafir işçilerin ilk durağı olan Münih tren garındaki 11 numaralı perona, bir anıt pano asıldı. Anıt panoyu, Münih Büyükşehir Belediye Başkanı Christian Ude dün törenle açtı. Törende Münih Başkonsolosu Hidayet Eriş de hazır bulundu. Annesi 50 yıl önce Almanya’ya göç eden Türk sanatçı Gülcan Turna’nın yaptığı anıtın açılışında duygulu anlar yaşandı. Turna’nın sanat eseri pano, “Kartoffel, ich liebe dich” (Patates, Seni Seviyorum) başlığını taşıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı