ANKARA HABERLERİ

Göç tanığı seccade üçüncü nesli bekliyor

Hürriyet Haber
21.09.2012 - 02:30Son Güncelleme :

Ankara’da yaşayan Balkan göçmeni Mubahat Tunca, annesinin işleyerek çeyizine koyduğu seccadeyi, yük vagonunda Türkiye’ye getirmeyi başarmış. Tunca, iki nesil gören seccadeyi kızlarına bırakmaya hazırlanıyor.

Hürriyet Haber

Ankara’da yaşayan 79 yaşındaki Mubahat Tunca’nın hikayesinde iki ülke, iki hayat ve ikisini birbirine bağlayan bir seccade var. Mubahat Tunca’nın annesinin işleyerek çeyizine koyduğu seccade, Balkanlar’dan Türkiye’ye göçerken yük vagonunda getirdikleri az sayıda eşyadan biri. Balkanlara özgü, kök boyayla boyanan çuvala işlenmiş seccadeyi, evlendiği günden beri saklayan Tunca, “Onu annem bana evlenirken hatıra olarak verdi, çeyizde oluyor ya. Ama annemden başka bir şey kalmadı bana” dedi.

Sergiye çıkacak

Tunca, annesini geçen yıl kaybettiğini gözlerinde biriken yaşlarla ifade ederek, onunla ilgili her şeyi hatırlayamadığından yakındı. “Her geçen gün insan unutuyor, 80’e geliyor yaş” diye iç geçiren Tunca, aklında kalanları yavaş yavaş kelimelere döktü. İki kız evlat, dört torun sahibi Tunca, annesinin yaptığı gibi seccadeyi kızlarına bırakmaya hazırlanıyor. Ancak, Tunca’nın soyadını aldığı nehir kadar bereketli gönlü, bu tek hatırayı da Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın sergisinde gösterilmesine de razı olmuş. Yıllar önce genç kızların çeyizlerini el emeği göz nuru katarak hazırladıklarına işaret eden Tunca “Bu değerler bilinsin, unutulmasın” diyerek, Balkanlardaki el işlemesi seccade kültürünün de devam etmesini arzuladığını dile getirdi.

Saman propagandası

Bulgaristan’ın Razgrad şehrinden Türkiye’ye 1950 yılında annesi, babası, anneannesi ve kardeşleriyle gelen 17 yaşındaki Tunca, önce ailesiyle Eskişehir’de, daha sonra kendisi gibi Balkan göçmeni eşiyle evlenerek Ankara’da yaşamaya başlamış. Razgrad’da komünist rejimin hakim olduğunu anımsatan Tunca, “Orada her şey karneyleydi. Günde yarım ekmek veriyorlardı. Mitingler oluyordu ve bizi okuldan sürekli mitinglere götürüyorlardı” diye konuştu. Tunca, evlerini ve bağlarını satıp Türkiye’ye dönmek istediklerinde, Razgrad’daki yetkililerin “Türkiye’dekiler saman yiyorlar, hayvanlarla birlikte yaşıyorlar, gitmeyin” diyerek, kendilerini vazgeçirmeye çalıştıklarını ama onlara inanmayıp kendi istekleriyle Türkiye’ye geldiklerini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Göç tanığı seccade üçüncü nesli bekliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2012 tarihinde saat 02 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Göç tanığı seccade üçüncü nesli bekliyor haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı