ANKARA HABERLERİ

Göbekli polisin sicili bozulacak

Hürriyet Haber
16 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ağustos 2009 - 20:08

Ankara’nın yeni EmniyetMüdürü OrhanÖzdemir görevine hızlı başladı. Özdemir, polisin kilo ve boy standartlarının yönetmelik ve talimatlara uygun olup olmadığının tespit edilmesini istedi.

Hürriyet Haber

ANKARA Emniyet Müdürlüğü’ne başladığından bu yana, "çevik, dinamik ve sağlıklı" görev anlayışını geliştirmeye çalışan Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, polisin kilo ve boy standartlarının yönetmelik ve talimatlara uygun olup olmadığının tespit edilmesini istedi.

Özdemir’in, göreve gelir gelmez ilk yaptığı uygulamalardan biri, Genel Denetleme Şube Müdürlüğü’nü yeniden yapılandırmak oldu. Emniyette, "pasif görev" olarak değerlendirilen Genel Denetleme Şube Müdürlüğü’ne kıdemli ve görevinde başarılı personeli atayan Özdemir, bu şubedeki personeli sayı olarak artırırken, kullandıkları teçhizatı da takviye etti.

Gecenin geç saatlerinde karakol ve şubelere habersiz denetlemelerde bulunan Özdemir, mevzuata aykırı teçhizat ve görev anlayışında olan personeli tespit ederek, bunlar hakkında işlem yaptırdı.

Genelge yayımlandı

"Etkin denetim, kaliteli hizmet" anlayışıyla hareket eden Orhan Özdemir, son olarak personele yönelik bir genelge yayımladı. İl emniyet müdürlüğü bünyesinde yapılan denetlemeler esnasında en fazla tespit edilen aksaklık ve eksikliklerden birinin "teçhizat kemeri kullanılmaması" olduğunun belirtildiği genelgede, "teçhizat kemerinin, özellikle fazla kilolu ve göbekli personelde, aşırı kilolardan ötürü kullanılamadığının" belirlendiğine dikkat çekildi.

Mevzuat hükümlerine atıfta bulunularak, Devlet Memurları Kanunu’nun 98. maddesinin (B) bendindeki "Memurluğa alınma şartlarından herhangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan herhangi birini kaybetmesi halinde memurluğun kaybolacağı" hükmünün hatırlatıldığı genelgede, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nin Güvenlik Bilimleri Fakültesi yüksekokul lisans programına alınacak kişilerle ilgili sağlık şartlarına da yer verildi.

Polisin Merasim ve Topluluklardaki Rolüne ve Polis Karakolları Teşkilatlanmasına Dair Talimatnamesi’nin 54. maddesinin (N) bendinde, "Sıhhatli olmak; meslek mensuplarından tam bir sıhhat ve dinçlik ister. Sıhhat: temizliğe, spora, her hususta itidale riayetle korunur. Sıhhatini Koruyamayan ve bu yüzden renksiz, kansız, cılız, gevşek kalan memur vazifesini yapamaz. Cezasını hem kendisine hem mesleğine hem de ailesine çektirir, hiçbir memur bu hataya düşmemeli, kendisine iyi bakmalı" hükmününe vurgu yapıldı.

Kilolu personel diyet yapacak

KİLO takip işlemleri üzerinde "hassasiyetle durulacağı" belirtilen genelgeye göre, konu, birim amirleri tarafından bizzat takip edilerek, ekim ayında hazırlanacak "rapor", İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’e sunulacak.

Genelgenin ardından, kilo ve boy orantısı standardı tutmayan memur, amir ve müdürlerin spor ve diyete başladıkları, aşırı kilolu personelin ise profesyonel yardım almak için çalışmalar yaptığı öğrenildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Göbekli polisin sicili bozulacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı