Göbek deliğinden iki böbreği alındı

DHA
13 Ocak 2010 - 13:30Son Güncelleme : 13 Ocak 2010 - 16:26

Dünyada, ilk kez Türkiye'de Dr Mert Altınel tarafından göbek deliğinden girilip hastanın iki böbreği birden alındı.


ANKARA Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Üroloji Doktoru Mert Altınel, göbek deliğinden girerek ağrısız ve sancısız 2 saat süren operasyonla hastanın 2 böbreğini aldı. Bu yöntemle 2 böbreğin birden alınması operasyonun dünyada ve Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiği öne sürülürken, makinaya bağlanan hastaya bir hafta sonra annesinin bir böbreğinin nakledileceği bildirildi.

Ürolog Dr. Altınel, Muş’un Bulanık İlçesi’nden gelen ve böbrek yetmezliği tanısı ile ameliyata aldığı ilköğretim okulu öğrencisi 15 yaşındaki Dilek Başçı’ın göbek deliğinden girdiği bir cihazla, iflas eden iki böbreğini aldı. Makinaya bağlanan Dilek Başçı’ya bir hafta sonra annesinden alınacak olan böbreğin nakledileceğini belirtildi.

Muş’un Bulanık İlçesi’nde oturan İlköğretim öğrencisi 15 yaşındaki Dilek Başçı, ailesi tarafından Ankara’ya getirilerek Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı. Başçı, hastanenin 1'inci Üroloji Kliniği’nde ‘son dönem böbrek yetmezliği’ tanısıyla tedaviye alındı. Yapılan tetkiklerde, kronik idrar yolu enfeksiyonuna neden olan böbreklere geri idrar kaçışı tesbit edilen Dilek Başçı’ın iki böbreğinin de 3 yıldır çalışmadığı ve iflas ettiği ortaya çıktı. Annesinin bir böbreğini verecek olması nedeniyle Dilek Başçı’nın iflas eden iki böbreğinin alınmasına karar verildi.

‘DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE İLK’ İDDİASI

Üroloji Doktoru Mert Altınel, bu yöntemle 2 böbreğin birden alınmasının, dünyada ve Türkiye'de ilk vaka olduğunu iddia ederek şunları söyledi:
“Hastaya 7 Ocak 2010 tarihinde tıp dilinde ‘Tek Port Umbilikal Laparoskopik Bilateral Nefrektomi’ denilen gebekteki tek delikten iki böbreğin alınması yöntemiyle ameliyatı başarıyla uygulanmıştır. Bu ameliyatta göbek deliğine yerleştirilen tek bir port ile önce sağ, takiben de sol böbrek alınmıştır. Göbeğe yerleştirilen bu port, içinden kameranın ve iki cerrahi aletin geçmesine izin veren özel bir porttur. Hastanın karın içinde serbestleştirilen iki böbreği, göbekte açılmış olan delikten özel bir aletle parçalanarak dışarıya çıkarılmıştır. Hasta ameliyat kesisi olmadığından ameliyat sonrası dönemi hemen hiç ağrı olmadan geçirmiş ve elde edilen kozmetik sonuçtan çok memnun olduğunu bildirmiştir.”

Ürolog Dr. Mert Altınel böbrek tümörleri, böbrek ve idrar yolu taşları, böbreküstü bezi tümörleri gibi diğer ürolojik hastalıkların da aynı metodla ameliyat edilebildiğini söyledi.

Ameliyatı başarıyla gerçekleşen Dilek Başçı doktoruna teşekkür ederken, kızı Dilek Başçı’ya bir böbreğini verecek olan annesi İpek Başçı da, “Kızım için yapmayacağım şey yoktur. Yeter ki kızım sağlığına kavuşsun. Böbreğimin ikisini de verirdim” dedi.


 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı