Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Göbek attılar, dilek dilediler... Eğlence sabaha kadar sürdü

  Engin ÖZMEN-Ali Can ZERAY/EDİRNE (DHA)
  06.05.2017 - 08:30 | Son Güncelleme: 06.05.2017 - 08:31

  EDİRNE'de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez (Kakava) şenliklerinin ikinci gününde, Romanlar ile kente gelen yerli ve yabancı binlerce kişi Sarayiçi’nde Tunca Nehri kıyısında davul zurna eşliğinde göbek attı. Kimileri nehir suyu ile yüzlerini yıkayıp dilek tutarken, kimileri de dileklerini yazdıkları kağıtları suya bıraktı. Eğlence, güneş doğana kadar sürdü.

  Tarihi Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı Sarayiçindeki Tunca Nehri kıyısı, saat 04.30’ten itibaren festival alanına döndü. Şehre tur şirketleriyle gelen binlerce kişi, Tunca Nehri kenarında baharın gelişi olan Hıdrellez’i kutladı. Nehir kenarına gelenler Romanlarla birlikte davul- zurna eşliğinde göbek atarak gönüllerince eğlendi.

  Göbek attılar, dilek dilediler... Eğlence sabaha kadar sürdüİstanbul'dan ilk kez kakava şenliklerini izlemek için geldiğini söyleyen Aynur Yılmaz, ''Akşam ateş yakıldı, üzerinden atladık. Sonra Romanlar’la birlikte göbek attık. Sabahın erken saatlerinde buraya geldik. Kağıtlara dileklerimizi yazarak nehre attık. Çok keyifliydi'' dedi.

  Göbek attılar, dilek dilediler... Eğlence sabaha kadar sürdüEvlilik çağında gelen Roman genç kızlar nehir kenarına üzerlerine giydikleri renkli kıyafetlerle oynayarak baharın gelişini kutladı. Tunca Nehri kenarındaki etkinliklere katılanlar ise getirdikleri kağıtlara dileklerini yazıp nehre attı, bereket ve baharın gelişinin müjdecisi olan ağaçlardan yeşil dallar koparıp evlerinin kapılarına asıldı. Bazıları da dilek kağıtlarını da kurdele ile dilek ağacına bağladı.

  Göbek attılar, dilek dilediler... Eğlence sabaha kadar sürdüEdirne Belediyesi görevlileri de Tunca Nehri’ne üzerinde ’barış, dostluk, bereket’ yazılı çiçek bıraktı. Şenlikler güneşin doğduğu saate kadar davul zurna eşliğindeki eğlenceyle sürdü.

  Göbek attılar, dilek dilediler... Eğlence sabaha kadar sürdü

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı