GM yönetiminin Opel boşluğunu Chevrolet ile doldurma planı

Hürriyet Haber
30.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD merkezli dünya otomtiv devi General Motors’un (GM) iflastan kurtulmasının ardından oluşturulan yeni yönetim, Avrupa’daki Chevrolet markasına ağırlık vererek denizaşırı operasyonları sayesinde satışlarını artırmayı hedefliyor.

Opel’in satışının gerçekleşmesi durumunda doğabilecek boşluğu Chevrolet’in önemini artırarak doldurmayı hedefleyen GM, 2008’de Avrupa pazarının yüzde 2.5’ini temsil ederek 500 bin araç satışı gerçekleştirdi. Yeni stratejisinin işlemeye başlaması halinde Avrupa’daki araç satışını 1 milyon seviyesine çekmeyi hedeflediğini belirten GM Başkan Yardımcısı Brent Dewar, bunun için belli bir tarih vermedi. Dewar, Chevrolet’nin yeni elektrikli aracı Volt gibi ekonomi ve çevre odaklı modellerin de ürün gamına eklenmesiyle Avrupa’da daha güçlü bir hale geleceklerini söyledi.

Global marka olacak

Kore’de üretilip gelişmekte olan pek çok Avrupa ülkesinde ihraç edilen Chevrolet modelleri ile daha ulaşılabilir bir marka imajı yakaladıklarını kaydeden Brent Dewar, Opel platformunda geliştirilen ve Avrupa’da satılan Chevrolet modellerin maliyetinin de oldukça düşük olduğuna dikkat çekti. Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde Opel, Saab ve Vaukhall markalarına ağırlık veren GM’in bu markaları elden çıkarması nedeniyle Chevrolet markasına yöneleceği belirtiliyor. Marka sayısını azaltarak küçülen GM, Chevrolet’e anavatanında da oldukça önem veriyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı