GM şirketi, Uz-Daewoo Auto Otomobil Fabrikasına ortak oldu

A.A.
09.10.2007 - 14:48 | Son Güncelleme:

Amerikan General Motors (GM) şirketi, Özbekistan'daki Uz-Daewoo Auto Otomobil Fabrikasının yüzde 25’ine ortak oldu.

Temaslarda bulunmak üzere Taşkent'e gelen General Motors Europe Şirketi Başkanı Carl Peter Foster ve GM Daewoo Auto & Technology Şirketi Başkanı Micheal Grimmaldi, Özbekistan Başbakan Yardımcıları Rustam Azimov ve Kuvandık Sanakulov ile yaptıkları görüşmelerin ardından, Uz-Daewoo Auto bünyesinde Chevrolet otomobillerini üretecek ve satışını yapacak GM Uzbekistan ortak şirketinin kurulmasına ilişkin anlaşmayı imzaladı.
Uz-Daewoo Auto Fabrikasının bağlı olduğu Özbek Oto Sanayi ile Amerikan General Motors şirketi arasında imzalanan söz konusu hisselerin tutarı hakkında bilgi verilmezken, Amerikan şirketinin bu hisseleri ileride daha da artırabileceği bildirildi.

Anlaşma çerçevesinde fabrikanın, GM Uzbekistan olarak adlandırılacağı kaydedilen açıklamada, fabrikada Chevrolet markası altında yıllık 250 bin adet araç üreteceği ifade edildi.

Ekim ayı itibarıyla fabrikada, Epica, Captiva ve Tacuma modellerinin üretimine başlayacağı kaydedilen açıklamada, bunun yanı sıra fabrikada üretilen Nexia, Lacetti, Matiz ve Damas modellerinin de üretimine devam edileceği kaydedildi.

1996 yılında Güney Kore’nin Daewoo şirketi ile Özbek Auto Sanayi Birliği, eşit paylarla yıllık 200 bin adet araç üretme kapasitesine sahip olan ve proje tutarı 650 milyon dolarlık otomobil fabrikasını faaliyete açmış, Mayıs 2005’te ise Özbek tarafı Kore’nin Daewoo şirketine ait yüzde 50 hisselerin tamamını satın almıştı.
Fabrikada, 2006 yılında 160 bin araç üretilirken, bu yıl ise 170 bin araç üretilmesi öngörülüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı