GM, Çin’i gözden çıkarıp Opel’i yaşatmaya çalışacak

Hürriyet Haber
26 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ağustos 2009 - 21:56

OPEL’in satışının iptalini tartışan General Motors (GM) yönetiminin bu fikre ağırlık verebileceği iddiası gündeme geldi.

Opel Genel İşçi Temsilcisi Klaus Franz ise Opel’in GM’de kalması halinde bazı fabrikaların kapatılacağını öne sürerek, Opel’in GM’de kalmasını istemediklerini söyledi. Wall Street Jurnal gazetesindeki habere göre, Opel’i yeniden yapılandırma konsepti eylül ayının başına kadar hazırlanmış olacak.

Çin gözden çıkabilir

GM Şefi Fritz Henderson, Opel’in satışının iptali ile ilgili yönetim kuruluna bir sunum yaparak diğer üyelerden destek istedi. Yönetim kurulunda büyük çoğunluğun Opel’in Magna’ya satılmasını kabul etmediği, GM’in Avrupa stratejisine zarar gelebileceğin kararının baskın olduğu belirtildi. GM, Avrupa operasyonunu sürdürebilmek için Opel’in Çin’deki varlıklarını satmayı ya da ipotek ederek gerekli parayı sağlama opsiyonunu da yönetim kurulunda tartışıyor. GM’in diğer bir seçenek olarak iflası da göz önünde bulundurduğu da iddia edildi.

İşçiler GM’i istemiyor

Diğer yandan Opel Genel İşçi Temsilcisi Klaus Franz ise Opel’in GM’de kalması halinde bazı fabrikaların kapatılacağını ileri sürerek, bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. 4.3 milyar dolar ile Opel’in geleceğinin güvence altına alınamayacağını belirten Franz, Opel’in otomotiv yan sanayi üreticisi Magna’ya satılmasından yana olduklarını tekrarladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı