Global'e Euromoney ödülü

Ayşegül EKİNCİ/LONDRA
15.07.2001 - 02:03 | Son Güncelleme:

Euromoney tarafından her yıl, her ülkede başarılı finans kurumlarına verilen ödülleri, bu yıl Türkiye'nin ilk halka açık menkul kıymet şirketi olan Global Menkul Değerler'e verildi.

Global Menkul Değerler, 2001 yılı için Türkiye'nin ‘‘En İyi Aracı Kurum’’ ve ‘‘En İyi Şirket Birleştirme Devralma Danışmanı’’ ödüllerine layık görüldü. 2000 yılı ‘‘En İyi Aracı Kurum’’ ödülü, geçen yıl da Global Menkul Değerler'e verilmişti.

Global Menkul Değerler Kurumsal Finansman Direktörü Mehmet Sağıroğlu, ‘Şirket evliliği ödül getirdi’ dedi. Euromoney tarafından her yıl her ülkenin başarılı finans kurumlarına verilen ödüller görkemli bir törenle sahiplerini buldular. Londra'nın ünlü müzelerinden The Natural History Museum'da yapılan törene, dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda davetli katıldı. 32 yıldır düzenlenen ve finansal kurumların yapmış oldukları işlerin kalitesini ödüllendiren Euromoney ödülleri, Türkiye'de şimdiye kadar 3 alanda veriliyordu. ‘‘En iyi ticari banka’’, ‘‘En iyi aracı kurum’’ ve ‘‘En iyi yabancı banka’’ dallarında verilen ödüllere bu yıl, ‘‘En iyi şirket birleşme-devralma danışmanlığı’’ da eklendi.

Mehmet Sağıroğlu, Euromoney ödüllerini şöyle değerlendirdi: ‘‘Türkiye'de 2000 yılından bu yana halka arzlar yapılamıyor. İşte bu yüzden de şirket birleşme danışmanlığı konusunda büyük bir talep ortaya çıktı. Aynı sektörde bulunan bir çok küçük şirket birleşerek rekabet güçlerini artırma yoluna gitti. Şu anda 20 şirket birleşme projesi üzerinde çalışıyoruz. Geçtiğimiz aylarda çok güzel bir şirket evliliği yaptırdık. Türkiye'nin bir numaralı ilaç dağıtım şirketi Hedef ile Avrupa'nın ikinci büyük ilaç dağıtım firması Alliance Unicem'i birleştirdik. Hedef ilaç dağıtım firmasının 1 milyar dolarlık yıllık cirosu var. Alliance Unicem, bu şirkete yüze 25 ortak oldu. Böylece Türkiye'ye 66 milyar dolar transfer ettik. Böylesine bir dönemde Türkiye'ye yabancı sermayenin gelmesi çok önemli bir olay. Güzel bir şirket evliliği bize ödül getirdi.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı