« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Glasgow Rangers düştü Ada karıştı

Glasgow Rangers’ın üçüncü lige düşürülmesi İskoçya Premier Lig yayın gelirleriyle ilgili büyük bir kaosa neden oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

49 milyon sterlinlik vergi borcu nedeniyle geçen Şubat ayında kayyuma devredilen, ardından İskoçya Futbol Federasyonu tarafından 1 yıl transfer yasağı ile 160 bin sterlin para cezasına çarptırılan 139 yıllık kulübün, yapılan oylamada 30 takımdan 25’inin karşı çıkması nedeniyle 1. Lig yerine 3. Lig’de devam etmesi kararının etkileri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

İskoçya Premier Liginin yayıncı kuruluşları ESPN ve Sky bu kararın ardından 80 milyon Poundluk sözleşmeye yanaşıp yanaşmamakta büyük tereddüt yaşıyor. Anlaşmanın detayları içerisinde Celtic’in yanı sıra Rangers’ın da ligde olma koşulunun bulunması potansiyel bir finansal çöküşü beraberinde getirmiş oldu.

İskoçya’nın ve dünyanın en büyük derbilerinden biri olan “Old Firm” in artık oynanamayacak oluşu, yayıncı kuruluşları endişeye sevk ederken, Federasyon ve Premier League başkanları ise Pazartesi günü Doncaster’da yapılan toplantının ardından ticari ortaklıkları görüşmek üzere yoğun çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Old Firm derbilerini yayınlayan BSkyB kanalı yöneticileri konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, ESPN kanalından yapılan yazılı açıklamada, “ İskoç futbolunun ortağı ve taraftarı olmaktan gurur duyuyoruz. İskoçya futboluyla ilişkilerimizi sürdürmek istiyoruz. Ancak bu süreçte verimli kararlar alınmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Glasgow Rangers’ın sponsorlarından Clydesdale Bank ise bu sezon 2 milyon Poundluk sponsorluklarını sürdüreceklerini ancak sonraki sezon için yeni bir anlaşma yapmayacaklarını açıkladı.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz