GAZİANTEP HABERLERİ

GKV’de 21. Yüzyıl’da Öğretmen Olmak Konferansı

IHA
17.09.2015 - 10:49Son Güncelleme :

GAZİANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL OKULLARI ÖĞRETMEN AKADEMİSİNDE DÜZENLENEN 21. YÜZYIL’DA ÖĞRETMEN OLMAK KONULU KONFERANS BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.

IHA

Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları Öğretmen Akademisinde düzenlenen 21. Yüzyıl’da Öğretmen Olmak konulu konferans büyük ilgi gördü.
Dünya’da eğitim ve öğretimin yeni teknikler ve teknolojilerle uygulanmaya başladığını ifade eden Gaziantep Kolej Vakfı Özel Okulları Genel Müdür Yardımcısı Kasım Ateş, 21. Yüzyılda Öğretmen Olmak konulu söyleşisinde öğretmenin teknolojiye hakim olmak ve teknolojiyi eğitime uyarlayarak en iyi kullana kişi olmak zorunda olduğunu belirterek, “21.yüzyıl dünyasına yeni nesiller yetiştirebilmek için bu yüzyılın ve dünyanın gereklerini yerine getirmek zorundayız” dedi
GKV Özel Okulları Genel Müdür Yardımcısı Kasım Ateş, öğretmenlik mesleğinin temel ilkeleri yanında gelişen ve değişen teknolojiye paralel olarak eğitim sisteminde meydana gelen değişiklikleri de gözler önüne sererek "21.yüzyıl standartlarında nesiller yetiştirebilmenin yolu, 21.yüzyılda bilinçli bir şekilde çağa uygun öğretmen olma bilinciyle mümkündür” dedi.
Ateş, interaktif olarak yürüttüğü panelde görsel ağırlıklı ve düşündürücü anekdotlara hazırladığı sunusu çok ilgi çekerken, öğretmenleri eğitim konusunda da uyararak öğrencilerin ülke değerlerine sahip çıkmaları gerektiğini vurguladı. UNESCO 21. Yüzyıl eğitim hedefleri hakkında da bilgi veren Ateş, “UNESCO 21. Yüzyıl eğitim hedeflerini bilmeyi öğrenme, yapmayı öğrenme, olmayı öğrenme, bilgi ve medya okuryazarlığı, iletişim, becerileri, eleştirel düşünme ve sistem düşüncesi, problem belirleme, formülleştirme, çözme, entelektüel merak, İşbirliği becerisi, kendi kendini yönetme, sorumluluk, uyum becerisi ve sosyal sorumluluk olarak belirlemiştir. Bu belirtilen standartları taşıyan öğrenciler yetiştirmek gibi bir sorumluluk ve görevi ifa etmek zorundayız. İşte bu standartları yakalamak için öğretmen, öğretmekten çok birlikte öğrenmeye odaklanmalıdır. Öğrenci ve öğretmenlerin, birlikte öğrenmeyi benimsemiş, bir öğrenenler topluluğu olduğuna inanmalıdır. Öğretmen; “hadi size şunu anlatayım”dan çok, “hadi şunu birlikte bulalım” söyleminden şaşmamalıdır. Öğretmen, geleceğin, sorgulayıcı öğrenme yöntemleri üzerine kurulacağı gerçeğini kabullenmelidir. Aşırı bilgi yüklemekten çok, neyin nerede bulunacağını bilmenin daha yararlı olacağını unutmamalıdır. 21. Yüzyılın öğretmeni, başta öğrencileri olmak üzere herkese karşı saygılı ve demokratik bir kişiliğe sahip, toleranslı, sabırlı, arkadaşça ve esnek olmalıdır. Ayrıca yapılan istatistikte öğrenci veli ve kendisini 21.yüzyıla hazırlamış olan öğretmenlerin ortak eklentileri, Çağın öğretmeni, şeffaf, açık fikirli , evrensel kültür, ekonomi, enerji ve çevre sorunlarına duyarlı olmalıdır. İletişimi güçlü olmalı, iyi bir konuşmacı olduğu kadar, iyi bir de dinleyici olmalıdır. Entelektüel etkinliklere açık, ancak rutinci ve çok tekrarlayıcı olmaktan da kaçınmalıdır. Öğretmen her öğrencinin ayrı bir kişilik olduğunu kabul etmeli, onları heveslendirmekte ve hayal güçlerini zenginleştirebilmekte usta olmalıdır. Öğretmen, öğrencilerini soru sormaya teşvik etmeli, her sorunun bir ışık olduğunu bilmeli ve her sorunun bir meşale olduğu gerçeğini aklından çıkarmamalıdır. Öğretmen, çocuğu seven, ona saygı duyan bir yaklaşım içinde olmalı, çocukta korku duygusu oluşturacak hiç bir davranış içinde olmamalıdır. Çağın öğrencilerine yani “Dijital Yerlilerine“ hitap edebilmek için, her şeyden önemlisi günümüz teknolojilerine hakim olmak ve teknolojiyi eğitimde en iyi kullanan olmak zorundadır” dedi.
GKV Özel Okulları Genel Müdür Yardımcısı Kasım Ateş, söyleşisinin soru cevap bölümünde de öğretmenlerin yeni eğitim öğretim teknikleri ve uygulamalarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden GKV’de 21. Yüzyıl’da Öğretmen Olmak Konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2015 tarihinde saat 10 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GKV’de 21. Yüzyıl’da Öğretmen Olmak Konferansı haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:31
 • Guneş
  07:10
 • Öğle
  12:27
 • İkindi
  15:07
 • Akşam
  17:24
 • Yatsı
  18:53
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı