Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gizli tanık takibi bulmacaya dönüştü

  Bülent SARIOĞLU/ANKARA
  23.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Van eski Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Ergenekon davasında gizli tanık olup olmadığının peşine düşen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’un bakanlıkla yürüttüğü yazışmalar sonuçsuz kaldı.

  ‘Şemdinli iddianamesini’ hazırladıktan sonra meslekten ihraç edilen Sarıkaya’nın önce yurtdışına gittiği, sonra Ergenekon davasında gizli tanık olduğu iddia edilmişti. CHP’li Anadol, 2009’un başından beri soru önergeleriyle Sarıkaya’nın durumunu ortaya çıkarmaya çalıştı.

  Estetik yaptırdı mı

  Başbakan Tayyip Erdoğan adına önergeleri yanıtlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, “Kayıtlarımızda böyle bir bilgi yok” dedi. Başba-kanlık’tan diğer bakanlıkların kayıtlarını da soran Anadol, Sarıkaya’nın estetik ameliyat olup olmadığını da öğrenmek istedi. Başbakan adına yine önergeyi yanıtlayan Ergin, tanık koruma tedbir kararlarıyla, işlemlerin gizli yürütüldüğünü söyledi.

  Yeri bilinmiyor

  Ergin, Sarıkaya’nın ülkeye giriş ve çıkışı gibi kişisel bilgilerin de verilemeyeceğini, ancak Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, yurtdışındaki yeri konusunda kayıtlarda bilgi bulunmadığını belirtti.

  Bunun üzerine yeni bir soru önergesini dün Meclis Başkanlığı’na veren Anadol “Cevaptan, Ferhat Sarıkaya’nın Ergenekon davasının gizli tanığı olduğu anlamı mı çıkmaktadır? Değilse ‘Gizli tanık değildir’ diye cevap vermenizi engelleyen herhangi bir yasa hükmü var mıdır?” sorularına yanıt istedi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı