Gündem Haberleri

  Gizli belgelerle ilgili görevi yoktu

  Hürriyet Haber
  02.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Köstebek davasının dünkü duruşmada tutuklu sanık onbaşı Kadir Sarmusak'la birlikte, Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanvekili Bülent Orakoğlu, Tayfun Baş, Uğur Kocaefe, Mehmet Tomruk ve Eser Şahan hazır bulundular. Albay Şahan, İstihbarat Şube Başkanı Yarbay Mehmet Aygüner'le yaptığı istişare sonunda, PKK ile mücadalede çalıştığı için Sarmusak'tan yararlanabilecekleri düşüncesi ile istihbarat dairesinde görevlendirmeyi uygun gördüklerini anlattı. Şahan, dilekçesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya'nın ‘sözlü onayı’ ile istihbaratta görevlendirilen Sarmusak'a, Emniyet bültenlerini takip, iki televizyondaki programları videoya kayıt, temizlik, çay ve meşrubat servisi işi verildiğini anlattı. Şahan, ‘‘Sarmusak'ın gizli evrak ve belgelerle ilgili hiçbir görevi yoktu. Evrak hazırladığını söylemesi olayın çarpıtılmasından ibarettir. Kendisine benim bilgim dahilinde bir evrak hazırlama görevi verilmemiştir’’ dedi.

  Şahan, gizli dereceli mesajların da disketle ve astsubaylar tarafından yerine ulaştırıldığını belirterek, şöyle devam etti:

  ‘‘Bizim orijinal kayıtlarımız ve belgeler arasında herhangi bir gerçek kaybımız yok. Ancak işin akışı sırasında ortada evrak bırakılmış olabilir. Veya evraktan bir kopya daha alınmış olabilir. Ancak benim belge ve mesajların nasıl sızdırıldığı konusunda bir bilgim yok. Sarmusak da bana itirafında bu konuda detaylı bilgi vermedi.’’

  Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, asker tanıklar Yarbay Cemal Savaşır ile Başçavuş Hasan Tartıcı, Recai Aygüder ve Astsubay Fatih Çongarlı dinlendi. Mahkeme Başkanı Binbaşı Mesut Kurşun, Sarmusak'la ilgili ifadelerini inandırıcı bulmadığı Yarbay Savaşır'ı sert bir dille uyardı ve ‘‘Bu erden birinci derecede sorumlu olan kişi sizsiniz. Nereye ve neden götürüldüğünü nasıl bilmezsiniz? Yarbay rütbesindesiniz, ama olayın tamamen dışında bir üsteğmen gibi ifade veriyorsunuz’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı