Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gizem’i yaşatan kırmızı mabet

  Gizem ÇAĞLAR / İSTANBUL
  13 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 13 Aralık 2009 - 01:22

  Özyavuz ailesi, 14 yaşında beyin sapı iltihabı hastalığının kollarından koparıp aldığı tek kızları Gizem için yeni taşındıkları evde, kızlarının anısına mabet gibi bir oda hazırladılar. Evdeki her çerçevede Gizem’in fotoğrafı var. Anne ve babası kızlarının ismini vücutlarına dövme yaptırdılar.

  GİZEM Özyavuz’un rahatsızlığı 8 yaşındayken belli oldu. Ayak bileklerinde romatizmal ağrılar oluyordu. Gizem, tekrarlayan ağrılar için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Gizem’in annesi Birnur ve babası Mustafa Özyavuz, çocuklarının yılda birkaç kere de olsa bu ağrıları çekmesini istemediği için daha etkin tedavi yöntemi aramaya başladı.

  Üç yıl önce savaşı kaybetti

  Gizem, 13 yaşına geldiğinde yeni bir doktoru vardı. Ancak vücudunda dökülmeler, kızarmalarla birlikte ateşi yükseliyordu. Bir gün 40 derece ateşle hastaneye kaldırıldı. Dört günde, dört doktor dolaşan Gizem’e önce kızamık, kızıl ve öpücük hastalığı teşhisi konuldu. Bu arada karaciğer, dalak ve lenflerinde de büyümeler olmuştu. Lösemi şüphesini tahliller yok etti. Bu arada vücuttaki iltihabı gösteren CRP değerleri 2.3 olması gerekirken 92’lere çıkmıştı. İltihap son olarak beyin sapına sıçrayınca Gizem, 6 Aralık’ta doğum gününden bir hafta sonra yoğun bakıma girdi. Bilinç kaybı yaşayan ve konuşmakta zorluk çeken Gizem, bir hafta sürdürdüğü yaşam savaşını 22 Aralık 2006’da kaybetti. Serebral Vaskülit (beyin sapı iltihabı) onu ailesinden kopardı.

  Parfüm şişesi bile duruyor

  Özyavuz ailesi Gizem’in ölümünden sonra Gayrettepe’den Kemerburgaz’a taşındı. Gizem’in kırmızı olmasını istediği odası döşendi. Tüm eşyaları, aksesuvarları, en son kullandığı yarım kalan parfüm ve kremleri, OKS’ye hazırlanırken çözdüğü son test kâğıdı, günlüğü, terlikleri, bornozu, gitarı odasına yerleştirildi. Gizem’in ateşi sürekli yükseldiği için en büyük isteği iyileşince soğuk bir havuza girmekti. Birnur Özyavuz, “Havuzlu bir evde oturmamıza rağmen ayağımın ucunu, ne havuza, ne denize sokuyorum. Onu çok özlüyoruz” diyor.

  6 Aralık’ta 17 yaşına girdi

  Ölümünün ardından üç sene geçmesine rağmen her sene Gizem’in doğum günü mezarı başında kutlanıyor. 6 Aralık Pazar günü yine ailesi ve arkadaşları 17’nci yaş gününde Gizem’in Zincirlikuyu’daki kabri başındaydı. Pembe çiçeklerle donatılan mezarında beyaz yapma güvercinler ve kalpler bulunuyor.

  Kızlarının ismini taşıyorlar

  GİZEM’in ölümünden bir yıl sonra, Birnur ve Mustafa Özyavuz bileklerine Gizem yazan dövmeler yaptırdı. Birnur Özyavuz geçen yıl boynuna bir Gizem yazısı daha yaptırdı. Çift, kızları gibi genç yaşta yaşamını yitiren Ece Maviş ve Tuluğ Gökçetin’in aileriyle de sık sık görüşüyor. Özyavuzlar, çarşamba ve cuma günü mezarlığa gittiklerinde Ece ve Tuluğ’un mezarına da uğramayı ihmal etmiyorlar. Gizem’in anısına ayrıca ailesi 7 yıl okuduğu Şair Nedim İlköğretim Okulu’na müzik odası yaptırdı. Gizem, ölüm yıldönümü olan 22 Aralık çarşamba günü mezarı başında anılacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı