ANKARA HABERLERİ

‘Gitmek istemiyoruz zorla indiriyorlar’

Mert Gökhan KOÇ-Özge TOPUZ
03.07.2015 - 01:46Son Güncelleme :

Kapısındaki ‘Tadilat nedeniyle kapalıdır’ yazısıyla gündeme gelen ve 3 gün kapalı kalan Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi ile ilgili bir şikâyet de hastanenin klinik personelinden geldi: “Acil ayrı bir branş. Oraya gitmek istemiyoruz, zorla indiriyorlar.”

Mert Gökhan KOÇ-Özge TOPUZ

Ankara Hürriyet’in ‘Acile kilit vurdular’ manşetiyle gündeme getirdiği, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde sular durulmuyor. Girişlere asılan ‘Tadilat nedeniyle kapalıdır’ yazısıyla 3 gün boyunca hizmet veremeyen Acil Servis önceki gün hizmete açılırken hastanenin diğer kliniklerinde çalışan doktorlar, Acil’de nöbet tutmaları istendiği için tepki gösterdi. İsmini vermek istemeden Ankara Hürriyet’e konuşan hastane personeli, “Acil, ayrı bir branştır. Oraya gitmek istemiyoruz, zorla indiriyorlar” dedi.
Hastanenin acil servisinde büyük bir problem yaşandığı belirten hastane personeli, “Buraya gelen acil uzmanları ve asistanları durmak istemiyor. 2-3 sene öncesinde 15-20 uzman 30 asistan sayısıyla gayet güzel işleyen bir sistem vardı. Nedense son 2 senedir buradan kaçıyorlar. Rapor ve ücretsiz izin alıyorlar. Kimse sınavda Ankara Hastanesi’ni yazmıyor. Gerçekten de Acil’de hizmet verilemiyor” diye konuştu.
Hastane yönetiminin Acil Servis’teki beceriksizliğini diğer doktorlardan çıkarmaya çalıştığını öne süren personel, şöyle devam etti:

KULAK UZMANI ACİLDEN NE ANLAR

“Genel cerrahi, kulak burun boğaz, nöroloji, üroloji, dahiliye ve intaniye servislerine ‘Acil’de nöbet tutacaksınız’ dediler. Plastik cerrahi ve göz servisini de bundan muaf ettiler. Tüm uzmanları ikişer ikişer akşam 4’ten sabah 8’e kadar acile dikmek istiyorlar. Bizde diyoruz ki çalıştığımız kliniklerde yeteri kadar doluyuz. Acil ayrı bir branş, ayrı bir eğitim servisi kurulmuş ve ihtisas yapıyorlar. Biz acile gitmeyeli belki de 20 sene oldu. Kulak uzmanı acilden ne anlar. Doktorları toplayıp hakaretler ediliyor, biz esir miyiz, köle miyiz?
Burada yapılan şey tamamen mobbingdir.

SİGORTA BİLE KARŞILAMIYOR

Başhekim bize ‘elimizde adam yok’ diyor, gazetelere de ‘elimizde 10 tane ayrı uzman var’ diye demeç veriyor. Biz başka bir serviste çalışıyoruz, neden sabaha kadar acilde kalalım. Doktorların a, b, c diye çalıştığı branşa göre sigortası vardır. Acildeki en ağır olandır. Olumsuz bir durum olsa mahkemeye verseler, ‘sen genel cerrahidesin acilde ne işin var’ diye sigorta ödemez bile. Buranın hasta profili çok farklı, can güvenliği yok. 1 tane polis var, güvenlikçiler de ‘idare arkamızda durmuyor. Doktoru kim döverse dövsün karışamıyoruz’ diyorlar. Canımıza tak etti.”

SES ANKARA ŞUBE BAŞKANI HÜSNÜ YILDIRIM: ŞİMDİLİK ORTALIK SAKİNLEŞMİŞ GİBİ

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde yaşanan sorunlarla ilgili açıklama yaptı. Yıldırım, şöyle konuştu:
“Acil’deki uzman hekimlerin gitmesinden sonraki süreçte kliniklerdeki uzman hekimlerin Acil’de çalıştırılması yönünde bir durum ortaya çıkmıştı. Uzmanların Acil’de konsültan hekim olarak çalıştırılmaları yönünde yasal bir engel yok. Bugün (dün) itibarıyla yapılan görüşmelerde bir anlaşma sağlandı. Görüşmelerde nöroloji ve enfeksiyon hastaları ve cerrahi orada konsültan hekim olarak kalacaklar. Diğer hastanelerden de aile hekimlikleri ya da başka hastanelerden pratisyen hekimler de geçici görevle Acil’de çalışmaya başlayacaklar. Şimdilik ortalık sakinleşmiş gibi, Acil Servis de faaliyet yürütüyor. Yarın neler olacağını göreceğiz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ‘Gitmek istemiyoruz zorla indiriyorlar’ haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı